Manchester United a luat un avans de trei puncte în Premier League

Victoria formaţiei antrenate de Alex Ferguson marţi, în deplasarea de la codaşa West Bromwich Albion, cu scorul de 5-0 a însemnat pentru “Diavolii Roşii” luarea unui avans de trei puncte în clasament. După un meci foarte bun, în care s-a impus fără probleme, United a reuşit să pună şi mai multă presiune pe urmăritoarea Liverpool, deunăzi lider în prima ligă engleză.
United a început în forţă partida, cu motivaţia necesară unei campioane, reuşind să deschidă scorul la jumătatea primei reprize prin bulgarul Dimitar Berbatov, după un un-doi cu Michael Carrick. Lucrurile s-au clarificat înaintea pauzei, când Paul Robinson a primit direct cartonaşul roşu după o intrare dură adupra coreeanului Ji-Sung Park. Argentinianul Carlos Tevez a reuşit să aducă liniştea pentru United prin golul său din minutul 44. Repriza secundă a fost, descrie uefa.com, o nouă demonstraţie de forţă pentru campioana Angliei, care a mai marcat trei goluri, prin sârbul Nemanja Vidic, fundaşul golgheter al lui United, în minutul 60, şi reuşitele starului portughez Cristiano Ronaldo, minutele 65 şi 73, închizând tabela.
Celelalte partide ale zilei de marţi din Premier League s-au terminat în felul următor: Sunderland – Fulham 1-0, Portsmouth – Aston Villa 0-1, Tottenham Hotspurs – Stoke City: 3-1