CS Universitatea a câştigat şi al doilea joc de la Odorhei! (Handbal)

HC Odorhei – CS Universitatea Suceava 32 – 34 (18 – 13)
După ce miercuri seară au câştigat fără drept de apel primul joc de la Odorhei, scor 35-27, handbaliştii de la CS Universitatea i-au învins şi ieri în a doua confruntare pe harghiteni. Sucevenii s-au impus cu 34-32, la capătul unui joc destul de echilibrat. În prima repriză, sucevenii au încercat să ţină pasul cu formaţia gazdă, care a intrat pe teren decisă să obţină un rezultat mai bun decât miercuri seară. La pauză, scorul a fost 18-13 însă actul secund a arătat o echipă suceveană mai dezinvoltă. Fazele de atac au fost lucrate excelent de jucătorii noştri, coordonaţi bine de Leonard Bibirig, care s-a aflat pe teren în repriza a doua. Contraatacul a funcţionat din nou la parametri buni şi universitarii au reuşit să întoarcă rezultatul de pe tabela de marcaj. În partida de ieri, pentru CS Universitatea au jucat: Andrei, Pralea – Gavriloaia, Brădăţan, Tcaciuc, Ignat, Chirut, Bursuc, Bibirig, Mitrea, Dospinescu, Adomnicai şi Ţutu. La finalul meciului câştigat astăzi la Odorhei, Adrian Chiruţ a declarat că cele două jocuri cu trupa antrenată de Constantin Ştefan au reprezentat o repetiţie bună în perspectiva meciului cu Dinamo de sâmbăta viitoare.
„Au fost două jocuri foarte bune în care am reuşit să ne impunem. Astăzi am făcut o repriză a doua excelentă în care am pus în practică toate indicaţiile lui Leonard Bibirig. Mai mult, pot spune că am exersat scheme noi şi faptul că ne-au ieşit e foarte important pentru noi”, a declarat Adrian Chiruţ.