Liverpool câştigă pe Santiago Bernabeu (Fotbal, Liga Campionilor)

Real Madrid – Liverpool 0 – 1

Yossi Benayoun a fost îngerul lui Liverpool în manşa tur a optimilor de finală ale Ligii Campionilor, britanicii învingând la limită, scor 1-0, Real Madrid chiar pe stadionul Santiago Bernabeu.

Meciul a fost umbrit de speculaţiile privind viitorul managerului Rafa Benitez, însă rezultatul obţinut de spaniol împotriva conaţionalilor săi i-a salvat pe moment postul. Jucătorii nu au fost nici ei distraşi de aceste poveşti şi i-au pus în dificultate pe madrileni încă de la început cu o defensivă disciplinată.

Cu Steven Gerrard pe banca de rezerve, în primul meci de la revenirea după o accidentare, Liverpool nu părea să fie capabilă să mişte în atac, deşi Iker Casillas a fost nevoit să salveze în faţa lui Fernando Torres, în minutul 50.

Elevii lui Juande Ramos s-au bucurat de o posesie superioară a balonului, însă nu au putut să îl învingă pe Pepe Reina, pentru ca în minutul 82 Yossi Benayoun să dea lovitura şi să înscrie cu capul, după o lovitură liberă executată de Fabio Aurelio.