Încă un pas spre Liga a III-a (Fotbal, Liga a II-a)

FCM Bacău – Cetatea Suceava 1 – 0 (0 – 0)
FCM Bacău a reuşit să se impună în „derby-ul suferinţei”, mult mai greu decât se aşteptau gazdele. Asta şi în condiţiile echipa antrenată de Ovidiu Murariu a jucat din minutul 25 în zece oameni, Adrian Dumitru fiind eliminat pentru lovirea lui Mihălăchioaie. Paradoxal, în zece oameni, Cetatea a jucat parcă mai bine deşi în multe momente a lăsat impresia că se mulţumeşte şi cun rezultat de egalitate. Ar fi fost bun şi acesta în condiţiile unui meci în deplasare cu o contracandidată în lupta pentru supravieţuirea în eşalonul secund. Poate dacă Dumitru ar fi înscris în minutul 6, atunci când a şutat din unghi la poarta lui Manea, altul ar fost cursul jocului.
Gazdele au căutat soluţii pe benzi, acolo unde Doboş şi Dobârceanu trebuiau să aducă plusul în atac însă au abuzat de centrări înalte spre careului lui Andrei Roheţki dar fundaşii centrali Sevaciuc şi Streinu au rezolvat fără probleme mingile aruncate în careu.
În minutul 64, la numai trei minute după ce a intrat în teren, Cojocaru a avut o execuţie de excepţie, de la marginea careului, înscriind în vinclul porţii apărate de Roheţki. De aici jocul practic s-a încheiat, sucevenii, cu un om în minus, fiind ceva mai prezenţi în ofensivă, dar fără consistenţa necesară unui gol egalizator. Rezultat final, 1-0 pentru FCM Bacău care se distanţează la 5 puncte de Cetatea, care în runda următoare va juca pe Areni, cu Sportul Studenţesc.
Ovidiu Murariu a declarat la conferinţa de presă de după meci că soarta partidei a fost decisă în bună măsură de eliminarea lui Dumitru, de la jumătatea primei reprize.
„Am început bine jocul, am avut chiar şi o bună ocazie de a înscrie, însă cartonaşul roşu încasat de Dumitru ne-a dat planurile peste cap. Chiar şi cu un om în minus am reuşit totuşi să păstrăm echilibrul partidei şi de aceea ţin să le mulţumesc jucătorilor pentru modul în care s-au dăruit astăzi. Chiar dacă am pierdut astăzi vă asigur că lupta pentru evitarea retrogradării nu este încheiată”, a declarat tehnicianul Cetăţii.
De partea cealaltă, antrenorul gazdelor părea foarte mulţumit de rezultatul obţinut de echipa sa.
„Am câştigat un meci capital, de 6 puncte. Chiar dacă miza partidei şi-a pus amprenta pe evoluţia jucătorilor mei, care n-au mai repetat jocul bun arătat în intersezon, rezultatul este totuşi cel care contează. Sper ca odată cu acest meci fotbaliştii mei să fi depăşit tracul debutului de sezon, pentru că ne aşteaptă un retur de foc”, a precizat Gheorghe Poenaru.
Au evoluat formaţiile:
FCM Bacău: Manea – Codreanu (62 R. Cojocaru), Vajou, Spiridon, Mihălăchioaie – Doboş, Taban, Dobârceanu – Boboc – Neagu (57 Darie, 75 Ghiuş), A. Câmpeanu. Antrenor: Gheorghe Poenaru
Cetatea: Roheţki – Feraru, Sevaciuc, Streinu, Halip (80 Colban) – Şuleru, Onciu, Celpan (85 Negru), V. Stănescu (67 Duman) – A. Dumitru, Romaniuc. Antrenor: Ovidiu Murariu

Iată rezultatele etapei a XVIII-a:
Sportul Studenţesc – FC Snagov 0-0
Ceahlăul Piatra Neamţ – Ştiinţa Bacău 3-0
Au marcat: Gafiţa (46), Bădescu (54, pen.)şi Achim (69)
Progresul Bucureşti – Dunărea Galaţi 0-3
Progresul Bucureşti nu a fost programată pentru această partidă pe care o pierde la “masa verde”
FC Botoşani – Dunărea Giurgiu 2-1
Au marcat: Ghiceanu (16), Pleniceanu (20)/Ochia (31)
FCM Bacău – Cetatea Suceava 1-0
A marcat: Remus Cojocaru (64)
Petrolul Ploieşti – CS Buftea 2-2
Au marcat: Odoroabă (17, pen), L. Marinescu (28)/C. Petrescu (5), D. Păun (37)
Delta Tulcea – Dinamo II 4-1
Au marcat: Borza (10), Curtuiuş (48), Borza (75), Nkongue (77)/Voican (7)
Concordia Chiajna – FC Ploieşti 2-1
Au marcat: Diniţă (50), Stativă (54)/Lemnaru (78)

16 Cetatea Suceava 16 2 2 12 11-28 8p

• Echipele Forex Braşov şi Prefab Modelu s-au retras din campionat şi rezultatele le-au fost anulate!