FC Braşov câştigă italieneşte (Fotbal, Liga I)

FC Braşov – FC Argeş 1 – 0

Confruntarea care i-a pus faţă în faţă pe doi dintre cei mai tineri antrenori din Liga I, Răzvan Lucescu şi Ionuţ Badea, s-a încheiat cu victoria celui dintâi. Braşovul a învins cu 1-0, la capătul unui meci care începe să devină o adevărată specialitate a casei sub Tâmpa: apărare beton şi profit maxim din fazele de atac. Gazdele au început tare partida, având două şanse de a marca în primele zece minute. Argeşenii nu s-au pierdut cu firea, au echilibrat disputa, iar în minutul 25, Iulian Tameş a fost extrem de aproape de gol după o lovitură liberă. Dulcea ratează şi el, iar prima repriză se încheie cu execuţia lui Buga, dar şutul ex-rapidistului ocoleşte de puţin vinclul porţii argeşene. Băieţii lui Lucescu jr. nu mai iartă în startul părţii secunde, Ilyeş trăgând fără speranţe pentru Boşneag. Încurajaţi de golul marcat, ardelenii rămân sus şi continuă să-şi creeze ocazii, fără a mai reuşi însă să înscrie. Uşor-uşor, braşovenii fac pasul înapoi, aşteptând un contraatac izbăvitor. Acesta nu vine, dar nici piteştenii nu reuşesc să găsească drumul spre gol, nici chiar după ce Roman a fost eliminat în minutul 86. Braşovul învinge şi continuă să fie imbatabilă pe propriul teren în acest sezon.