CS Universitatea a facut un pas mare spre sferturile de finala (Handbal, Challenge Cup)

CS Universitatea Suceava – Burevestnik Lugansk 31-20 (15-13)

Finalistă a ediţiei precedente a Challenge Cup, CS Universitatea Suceava şi-a respectat blazonul şi s-a impus clar în faţa ucrainienilor de la Time Burevestnik Lugansk, scor 31-20 (15-13), în prima manşă a optimilor de finală, aceasta fiind cea mai categorică victorie a sucevenilor în cupele europene.

Dacă prima repriză a fost sub semnul echilibrului şi numai bara porţii lui Sorokin s-a încăpăţânat să limiteze proporţiile scorului, în actul secund “studenţii” lui Leonard Bibirig s-au dezlănţuit şi nu au mai lăsat nici o şansă oaspeţilor.

De un sfert de oră au avut nevoie sucevenii pentru a se desprinde la patru goluri în prima repriză, 8-4, însă ucrainienii nu s-au descurajat deloc şi au etalat jocul caracteristic, abuzând de aruncări de la linia de 9 metri, multe dintre acestea atingându-şi însă ţinta spre exasperarea universitarilor, care au replicat prin contraatacuri tăioase. Chiruţ, de trei ori, Bursuc şi Gavriloaia au ţintit bara porţii adverse şi spre finalul primului act, deznodămândul a fost destul de incert, 15-13.

La vestiare, sucevenii s-au mobilizat şi în debutul părţii secunde s-au organizat mult mai bine pe faza de apărare. Au punctat de patru ori la rând, fără să primească gol, astfel că în minutul 36, tabela din sala LPS arăta 19-13. Ucrainienii şi-au pierdut din eficacitatea aruncărilor de la 9 metri, au căzut fizic şi nu au mai făcut faţă forcingului sucevenilor, la jumătatea reprizei a doua scorul fiind 24-17. Finalul partidei s-a jucat mai mult într-o singură direcţie şi doar lipsa de concentrare a lui Zvanciuc a făcut ca diferenţa dintre cele două echipe să fie mai mare, acesta greşind două pase decisive.

Până la returul de sâmbăta viitoare, la Lugansk, CS Universitatea va înfrunta miercuri, de la ora 11, campioana HCM Constanţa, într-un joc contând pentru etapa a XVII-a a Ligii Naţionale.

CS Universitatea: Andrei (4 intervenţii), Pralea (15 intervenţii, 1 din 7 m) – Gavriloaia 8, Mitrea 7 (3 din 7m), Chiruţ 4 (3 din 7m), Adomnicăi 4, Ignat 3, Dospinescu 3, Bursuc 2, Zvanciuc, Şoldănescu, Dediu, Tcaciuc, Acatrinei.

Time Burevestnik Lugansk: Sorokin (6 intervenţii, 1 din 7m), Umovist (2 intervenţii) – Ozhygin 6 (1 din 7m), Byegal 5, Karamishev 5, Kotelyk 3, Gnoyevyy 1, Levchenko.