Acasă Sport Crosul „Ziua Olimpica” a adunat 300 de participanti

Crosul „Ziua Olimpica” a adunat 300 de participanti

La finele săptămânii trecute, la Suceava, a avut loc Crosul “Ziua Olimpică”, întrecere organizată de Comitetul Olimpic şi Sportiv Român prin Academia Olimpică, filiala Suceava, Piraeus Bank, Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Suceava, Asociaţia Judeţeană „Sportul pentru Toţi” Suceava, Asociaţia Judeţeană de Atletism Suceava, Galleria Mall Suceava, Centrul de Prevenire, Evaluare şi Consiliere Antidrog Suceava şi Direcţia de Sănătate Publică Suceava.

La categoria 8-10 ani, feminin, pe locul I s-a clasat Andreea Mezdrea, ea fiind urmată de Eliza Bejenariu şi Ana Sadoveanu. La aceeaşi categorie de vârstă, la masculin, primul a trecut linia de sosire Cristian Filip, pe poziţiile a doua şi a treia situându-se Marius Şuiu şi Andrei Bahan.

La categoria de vârstă 11-14 ani, la feminin, prima a fost Simona Caziuc, secondată de Ioana Pascar şi Andreea Bucătaru. La masculin cel mai rapid a fost Ştefan Cornea, pe locurile doi şi trei clasându-se Augustin Benţa şi, respectiv, Robert Mărănducă.

Cursa categoriei 15-18 ani a fost câştigată de Otilia Strutinschi, ea fiind urmată în clasamentul final de Ana Maria Drugă şi Viorica Halip. La masculin primul în cursa categoriei 15-18 ani a fost Marius Hascioschi, pe locurile doi şi trei clasându-se Mihai Romaş şi Andrei Leancă.

Mircea Grosaru, printre participanti

Categoria plus 19 ani a revenit sportivei Ancuţa Ivorciuc, secondată de Ioana Agapi şi Alina Roiescu. „Veteranul” Cristian Prâsneac a trecut primul linia de sosire la masculin peste 19 ani, el fiind urmat de Iustin Mandiuc şi Cătălin Şuhani.
La crosul “Ziua Olimpică” au participat 300 de tineri din judeţul Suceava. Premiile au fost asigurate de organizatori pentru toţi participanţii ce s-au înscris la start. Printre aceştia s-a numărat şi parlamentarul Mircea Grosaru.