Acasă Sport Rapid Suceava se impune la limită pe terenul grupării Cetatea Târgu Neamţ

Rapid Suceava se impune la limită pe terenul grupării Cetatea Târgu Neamţ

Într-un meci contând pentru etapa a XII-a a seriei I, Cetatea Tg.Neamţ – Rapid Suceava 0-1

Rapid Suceava a reuşit în etapa a XII-a să pună capăt ghinoanelor avute în rundele anterioare şi a câştigat cu mari emoţii pe terenul formaţiei Cetatea Târgu Neamţ.

Deşi au dominat prima parte a meciului, rapidiştii nu au reuşit să găsească drumul spre plasa porţii grupării gazdă. Sarcina lor a devenit şi mai dificilă după eliminarea portarului Pascal care a faultat în postură de ultim apărător.

În pofida faptului că evoluau în doar zece jucători de câmp elevii antrenorilor Bogdan Tudoreanu şi Ion Buzoianu nu s-au retras şi au continuat să atace. Această tactică a dat roade în minutul 56 când Oniu a marcat dintr-un penalty acordat pentru un henţ în careu. Chiar dacă a înscris în meciul cu Cetatea Târgu Neamţ din 11 metri, după două astfel de lovituri ratate în partidele cu FC Panciu şi Petrotub Roman, Rapid Suceava nu a putut scăpa în totalitate de „blestemul” gafelor de la loviturile de pedeapsă.

Acelaşi Oniu a mai beneficiat de un penalty în minutul 80, penalty ratat cu nonşalanţă.

Oricum, a fost bine pentru că partida s-a încheiat cu scorul de 1-0 pentru Rapid Suceava şi oricum echipa suceveană mai are destui jucători în lot care pe rând vor executa loviturile de la 11 metri.

Rapid Suceava: Pascal – Oniu, Hrimiuc, Fl.Plămadă, Spătar – Bosancu, Stănescu, Sumanariu, Semeghin – I.Plămadă, Şuleru. Au mai jucat Prutean, Golofca, Ionesi şi Doroftei.