Festivalul-concurs de literatura „Rezonante udestene” si-a desemnat castigatorii. Acestia sunt din Bucuresti, Constanta, Chisinau sau Suceava

condei

Festivalul-concurs de literatură „Rezonanţe udeştene” 2014 şi-a desemnat câştigătorii. Premiile au fost acordate de Consiliul Judeţean Suceava prin Centrul Cultural Bucovina şi de Crai Nou Suceava, iar la această ediţie, MARELE PREMIU „EUSEBIU CAMILAR” şi MARELE PREMIU „MAGDA ISANOS” au fost susţinute financiar de Muzeul Bucovinei din Suceava, informează într-un comunicat de presă, Carmen Veronica Steiciuc, consultant artistic Centrul Cultural Bucovina.

Potrivit sursei citate, juriul celei de-a XIX-a ediţii a Festivalului-concurs de literatură „Rezonanţe udeştene” a fost alcătuit din: Mircea A. Diaconu – preşedinte; Adrian Dinu Rachieru, Vasile Spiridon, Gellu Dorian, Liviu Dorin Clement – membri.

Laureaţii sunt din Bucureşti, Constanţa, Chişinău – Republica Moldova, Vatra Dornei, Râşca şi Suceava, după cum urmează:

Secţiunea PROZĂ:

MARELE PREMIU „EUSEBIU CAMILAR” şi Premiul revistei ATENEU Bacău:
– Nicolae CÎRSTEA, Bucureşti

Premiul I şi Premiul revistei CONTACT INTERNAŢIONAL, Iaşi:
– Ovidiu Laurenţiu CAVACHI, Constanţa

Premiul al II-lea:
– Emilia TABĂRĂ, Suceava

Premiul al III-lea:
– Raluca Ioana RÎMBU, Suceava

Secţiunea POEZIE:

MARELE PREMIU „MAGDA ISANOS” şi Premiul revistei CONVORBIRI LITERARE, Iaşi:
– Alexandra NEGRU, Suceava

PREMIUL “CONSTANTIN ŞTEFURIUC”, acordat de cotidianul CRAI NOU Suceava şi Premiul revistei POEZIA, Iaşi:
– Daniela BEJINARIU, Suceava

Premiul I şi Premiul revistei POESIS, Satu Mare:
– Anastasia GAVRILOVICI, Suceava

Premiul al II-lea şi Premiul revistei CRONICA VECHE, Iaşi:
– Estera STANCIUC, Suceava

Premiul al III-lea şi Premiul revistei CONTACT INTERNAŢIONAL, Iaşi:
– Mara Diana ALEXOAEA, Suceava

Premiul revistei ZONA LITERARĂ, Iaşi:
– Cosmina Ştefania ONICIUC, Suceava

Premiul revistei BUCOVINA LITERARĂ Suceava:
– Alina Iuliana VERDEŞ, Râşca, Suceava

Premiul revistei HYPERION Botoşani:
– Dumitru Alexandru GHERAS, Chişinău, Republica Moldova

Premiul revistei TIMPUL, Iaşi:
– Raluca Ioana RÎMBU, Suceava

Premiul revistei CONTA, Piatra Neamţ:
– Lavinia Loredana NECHIFOR, Suceava

Premiul revistei DACIA LITERARĂ, Iaşi:
– Elena STAN, Vatra Dornei, Suceava

Premiul revistei PLUMB, Bacău:
– Ana Maria MARCU, Suceava

Premiul revistei ORAŞUL, Cluj-Napoca:
– Bianca COŞTIUG, Suceava

Premiul revistei SPAŢII CULTURALE, Râmnicu Sărat:
– Alexandra Bianca DUMENCU, Suceava

Premiul revistei REVISTA ROMÂNĂ, Iaşi:
– Florin Ionuţ NEGRU, Suceava

Secţiunea REPORTAJ LITERAR:

Premiul I:
– Adela CĂŞUNEANU, Suceava

Premiul al II-lea :
– Magdalena Diana DINCU, Suceava

Premiul al III-lea:
– Iasmina RĂCEANU, Suceava

loading...