Acasă Actualitate Sportivii de la CSS 3 Suceava au obținut 18 medalii la Olimpiada...

Sportivii de la CSS 3 Suceava au obținut 18 medalii la Olimpiada Națională Școlară la Natație

Sportivii de la CSS 3 Suceava au obținut 18 medalii la Olimpiada Națională Școlară la Natație, concurs rezervat copiilor de 12-14 ani, ce s-a desfășurat în perioada 9-10 mai, la Reșița.

Potrivit antrenorului sportivilor suceveni, Cezar Moscaliuc, la competiție au participat peste 280 sportivi de la 21 cluburi din țară.

Moscaliuc a arătat că CSS 3 Suceava a participat cu un lot de 9 sportivi, iar în clasamentul general pe echipe, formația suceveană s-a clasat pe poziția a III-a, la egalitate cu CSS Reșița, ambele cu câte 183 de puncte.

olimpiada nationala de natatie  (1)

Totodată, în clasamentele individuale s-au obtinut 18 medalii, una de aur, opt de argint și nouă medalii de bronz.

Astfel, medalia de aur a fost câștigată de Șerban Cotos, în proba de 100 Fluture, iar medaliile de argint de Antonia Nițu la 50 și 100 Bras, 50 Liber; Ana Blănaru la 50 și 100 Bras; Ștefan Ropan la 100 Bras.

De asemenea, și echipa de băieți, categoria 13 ani, a câștigat medialii de argint în probele de ștafetă – 4×50 Mixt și 4×50 Liber; în proba de 4×50 Mixt echipa coborând sub recordul național cu aproape o secundă.

În ceea ce privește medaliile de bronz, acestea au fost obținute de Șerban Cotos, la probele 50 Fluture, 100 Bras, 100 Spate și 100 Liber; Antonia Nițu, în probele 50 Spate și 50 Fluture; Ana Blănaru, la 50 Fluture; Ștefan Ropan, la 50 Bras și Alexandru Mateiciuc, la 100 Bras.

Cezar Moscaliuc a precizat că foarte aproape de podium, la cinci sutimi de secundă, în proba de 100 Liber, s-a situat și Ioana Nastaca care a obținut două locuri patru.