HANDBAL – Locul secund pentru CS Universitatea

Toate participantele la turneul de la Suceava s-au declarat multumite de conditiile de cazare si masa. De asemenea organizarea a fost buna si antrenorii au recunoscut ca a fost un turneu util pentru echipele pe care le pregatesc. Timp de trei zile, Suceava gazduit un puternic turneu de handbal. CS Universitatea Suceava, Stiinta Bacau, Minaur Baia Mare si CSM Medgidia, echipele participante la aceasta competitie si-au verificat stadiul de pregatire in vederea noului sezon al Ligii Nationale. La final castigatori au fost desemnati handbalistii de la Stiinta Bacau, pregatiti de Stelian Bursuc, care au terminat la egalitate de puncte, 7, cu echipa locala, dar au avut un golaveraj mai bun. In cea de-a doua zi a turneului s-au disputat meciurile Stiinta Bacau – Minaur Baia Mare si CS Universitatea Bucovina Suceava – CSM Medgidia. Stiinta Bacau – Minaur Baia Mare 42 – 33 (22 – 15) Dupa victoria din prima etapa, 38-30 cu CSM Medgidia, bacauanii au obtinut miercuri un nou succes. Partida dintre cele doua formatii, care se vor infrunta in prima runda a Ligii Nationale, a inceput lent astfel ca, in minutul 5 scorul era abia 2-1 in favoarea Stiintei. Echilibrul de pe tabela de marcaj a tinut doar in primul sfert de ora (9 – 9 , in minutul 15) dupa care, treptat, bacauanii si-au creat un avantaj consistent, mai ales in ultimele 5 minute ale primei reprize, cand Rares Paunica, a marcat de trei ori consecutiv si la pauza scorul era deja 22-15. In repriza a doua bacauanii si-au pastrat avantajul de 7 goluri (26-19, in minutul 35). Baimarenii au folosit in aceasta repriza mai multi jucatori de rezerva dintre acestia remarcandu-se Varady, Pesic si Sabou. Finalul de meci i-a gasit pe cei de la Stiinta in atac, acestia impunandu-se cu 42-33. Marcatori: Stiinta: Muraru (6 goluri), Rotaru, Bondar (5), Iacob (4), Chike, Prachar, Paunica, Armanu, Bursuc (3), Tancau (2), Hornea, Ignat, Anca(1). Minaur: Pesic (7 goluri), Surducan (5), Bondar, Varady (4), Mihai (3), Sabou , Babici , Pop, Marcu, Fotonea (2), Galan (1). CS Univ. Bucovina Suceava – CSM Medgidia 25 – 22 (14 – 10) Pentru echipa locala cel de-al doilea meci din cadrul turneului a coincis cu o noua victorie. Sucevenii au controlat jocul in cea mai mare parte a sa si problema castigatoarei nu s-a pus in niciun moment. Dupa numai 7 minute, studentii aveau deja un avans de 3 goluri (5-2) care avea sa se mareasca la 6 goluri in minutul 15 (9-3). CSM Medgidia a avut din nou in Enis Murtaza, cel mai bun jucator al lor. De asemenea Razvan Enescu si Savenco au avut o evolutie buna, cel din urma fiind la un pas de o incaierare cu Leonard Bibirig. La pauza scorul a fost 14-10 in favoarea gazdelor. In repriza a doua Pralea a avut cateva interventii spectaculoase, doua chiar din situatii de unu contra unu. Formatia din Medgidia s-a apropiat in minutul 40, la un singur gol, 16-15, iar cinci minute mai tarziu tabela arata un rezultat de egalitate, 18-18. A fost momentul in care s-a remarcat extrema Razvan Gavriloaia care a marcat de doua ori la rand si a refacut avantajul de doua goluri al sucevenilor. In ultimele 5 minute ale jocului a iesit la rampa Adrian Chirut care a punctat decisiv. Pentru suceveni au inscris: Gavriloaia (6), Adomnicai (5), Chirut, Mitrea (3), Tutu, Bradatan (2), Bibirig, Bursuc, Ignat si Dospinescu (1). Pivotul Marius Ignat s-a accidentat in partida cu CSM Medgidia, motiv pentru care acesta nu a mai fost utilizat de Petru Ghervan in ultimul joc al turneului. Mianur si-a asigurat locul 3 in meciul cu CSM Medgidia Minaur Baia Mare – CSM Medgidia 33 – 30 (17 – 17) Joi, cu incepere de la ora 9, s-au intalnit echipele care nu acumulasera niciun punct dupa primele doua jocuri. A fost practic finala mica a turneului. Experienta si jocurile amicale disputate inaintea turneului de la Suceava si-au spus cuvantul iar Minaur s-a impus cu 33-30. Meciul dintre cele doua echipe a inceput in forta, cu multe cu goluri si dupa un sfert de ora tabela arata 13 – 9 in favoarea echipei de la malul marii. Cocean, Murtaza si Mocanu au fost cei mai activi oameni ai medgidienilor in prima repriza. Cu toate acestea baimarenii au revenit in joc si Savenco, din 7 metri a restabilit egalitatea, 17-17, scor care avea sa se inregistreze si la pauza. In repriza a doua Surducan si Bondar au facut legea in tabara Minaurului care incet dar sigur s-a distantat. Avantajul ardelenilor a variat, doua goluri (23-21, in minutul 40) sau trei goluri (30- 27). Scorul final, 33-30, le-a adus baimarenilor locul trei in cadrul turneului. Portarul Irimuc a fost eroul acestora motiv pentru care la festivitatea de premiere acesta a primit o distinctie speciala. „Imi pare rau ca nu am reusit sa castigam niciun meci la acest turneu. Noi am venit direct din cantonamentul de la Busteni si am jucat, aici la Suceava, primele partide amicale. Mi-a fost frica de accidentari, pentru ca avem un lot destul de restrans si nu ne putem permite sa pierdem vreun jucator. La Suceava exista cativa oameni foarte sufletisti si mari iubitori de handbal si ma refer aici, in primul rand la dl Ghervan, pe care eu il apreciez foarte mult. O surpriza placuta este si Leonard Bibirig care eu cred ca a facut cea mai buna alegere cand a venit la Suceava. Il felicit si ii doresc mult succes in cariera de antrenor pe care o incepe” a declarat la finalul meciului, antrenorul echipei CSM Medgidia, Ion Neacsu. Acesta a mai precizat ca formatia sa, desi nu a facut niciun transfer in aceasta vara, are ca obiectiv, clasarea in primele 8 locuri, in sezonul 2007-2008 al Ligii Nationale. CS Universitatea Suceava – Stiinta Bacau 30 – 30 (13 – 14) CS Universitatea Suceava si Stiinta Bacau s-au dovedit a fi cele mai in forma echipe dintre formatiile participante la acest turneu. Ieri, de la ora 11, in ultima partida a competitie, in care in joc era ocuparea primului loc, cele doua grupari nu s-au menajat deloc. Dimpotriva, pe alocuri, meciul a fost unul dur si presarat cu destule greseli de arbitraj din partea brigazii iesene. Bacauanii, chiar daca sunt nou-promovati in primul esalon, au demonstrat ca vor avea un cuvant greu de spus in sezonul urmator. Cei care au inceput mai bine meciul au fost oaspetii, care s-au distantat la doua goluri (0 -2 ) inca din start prin reusite lui Muraru (7m) si Sandu Iacob. Din tabara sucevean, Tcaciuc, care in partida de ieri a facut si faza de atac, a redus din diferenta prin golurile marcate in minutul 5. Pe fondul unei eliminari de 2 minute (Tancau), sucevenii s-au distantat la 2 goluri (4-2, 6-4). Dupa un sfert de ora scorul era egal, 7-7 si elevii lui Petru Ghervan au ratat doua atacuri consecutive avand superioritate numerica de doi jucatori. Iacob si Bursuc i-au adus din nou in avantaj pe cei de la Stiinta insa Bibirig si Dospinescu au refacut diferenta in numai jumatate de minut. O evolutie foarte buna a avut portarul Iulian Andrei. In minutul 27, acesta a fost inlocuit cu Pralea iar interventiile acestuia au smuls aplauze din tribuna. La pauza, bacauanii au intrat cu un avantaj de un gol (13-14). In debutul partii secunde. Bibirig a mai inscris cu o torpila de la 9 metri si Pralea se face din nou remarcat. Pe fondul unor ratari succesive ale studentilor, Stiinta isi creeaza un avantaj de 4 goluri (17 – 21 in minutul 42). Zvanciuc, Mitrea de doua ori si Gavriloaia au readus sperantele unei victorii pentru CS Universitatea dar finalul de meci avea sa fie unul extrem de incins. Desi in minutul 56 sucevenii aveau un avantaj de 3 goluri (29-26) in numai trei minute bacauanii au revenit. Muraru a primit un 7 metri gratuit, care l-a exasperat si pe tehnicianul Petru Ghervan, apoi experimentatul Armanu si Rotaru au punctat pentru Stiinta. Scorul final, 30-30, a fost stabilit de Rares Paunica la capatul unui contra-atac purtat in viteza. Un rezultat echitabil in cele din urma dupa un meci care a tinut cu sufletul la gura intreaga asistenta. Marcatori: CS Univ. Suceava: Mitrea (9 goluri), Chirut (5), Tcaciuc (4), Gavriloaia, Bibirig (3), Dospinescu, Zvanciuc (2), Bursuc, Adomnicai (1). Stiinta Bacau: Iacob (7), Muraru (5), Rotaru, Paunica (4), Armanu, Bondar, Chike, Tancau (2), Bursuc, Prachar (1). Clasament 1.Stiinta Bacau 3 2 1 0 102-85 5p 2.CS Univ. Suceava 3 2 1 0 83-78 5p 3.Minaur 3 1 0 2 92-100 2p 4.CSM Medgidia 3 0 0 3 74-89 0p Stelian Bursuc, antrenor Stiinta Bacau: ” Ii felicit pe baieti. Pentru noi turneul de la Suceava a fost foarte util pentru ca in aceasta vara am facut multe transferuri si nu s-a creat inca o omogenitate intre jucatori. Inainte de a veni aici am mai disputat doua partide amicale cu HC Odorhei. Am intalnit aici echipe valoroase. Minaur Baia Mare si CSM Medgidia raman niste formatii experimentate care vor pune probleme mai ales pe teren propriu. In ceea ce priveste echipe suceveana, pe acesta o cunosteam foarte bine. Imi place jocul lor si cred ca vor face o figura frumoasa in noul sezon. In ceea ce ne priveste pe noi, obiectivul nostru pentru sezonul viitor ramane evitarea retrogradarii. Daca vom avea evolutii bune acesta ar putea fi schimbat cu unul mai indraznet pe parcursul campionatului.” Leonard Bibirig, antrenor-jucator CS Universitatea Suceava: ” A fost un turneu util. In primul meci cu Baia Mare am jucat mai timid dar pe parcurs am inceput sa ne revenim. Cu Medgidia cred ca am facut un joc bun iar cu Bacaul am jucat de la egal la egal. Suntem pe drumul cel bun dar cu siguranta mai avem mult de lucru pentru a indeplini obiectivele de performanta pe care ni le-am propus”. Petru Ghervan, antrenor CS Universitatea: ” Am discutat cu toti cei prezenti la acest turneu si s-au declarat multumiti atat in ceea ce priveste organizarea cat si nivelul valoric al competitiei. Pentru toate echipele a fost un turneu util motiv pentru care oaspetii au precizat ca vor veni la Suceava ori de cate ori vor fi invitati. Revenind la formatia CS Univesitatea, fiind primele noastre jocuri de verificare, am incercat sa gasim o formula de 9-10 jucatori pe care sa ne putem baza. Sigur, cei care nu au jucat acum vor evolua in turneul de la Bacau. Am observat ca s-a acumulat o oarecare tensiune si o crispare in exprimarea individuala cauzate de oboseala. Mai avem mult de lucru in ceea ce priveste concentrarea unor jucatori in faza de aparare si sincronizarile intre ei dar pana la inceputul campionatului avem timp sa reglam aceste lucruri”. Conducerea echipei CS Universitatea a decis ca jucatorii sa fie liberi pana luni, 13 august urmand ca apoi sa fie reluate antrenamentele. La finalul saptamanii viitoare, handbalistii suceveni vor participa la un turneu amical, la Bacau, la care si-au anuntat prezenta si formatii Dinamo Baumit si Uztel Ploiesti.