FOTBAL – BATE Borisov s-a calificat dupa un egal acasa

Steaua va intalni in turul trei preliminar al Ligii Campionilor, pe campioana Belarusului, BATE Borisov. Ca si militarii, bielorusii si-au facut viata grea, desi castigasera in tur cu 3-1, in Islanda. Hafnarfjordur a reusit insa sa deschida scorul, prin Gudmundsson, in minutul 33, dintr-un penalty obtinut tot de el. In minutul 41, Rodionov a fost eliminat, iar adversara Stelei putea fi oricare dintre cele doua echipe. Norocul bielorusilor a fost ca, doar dupa un minut, Helgason a vazut si el cartonasul rosu. S-a jucat 10 contra 10, iar BATE a reusit sa egaleze in minutele de prelungire, prin Platonov. Iata rezultatele complete din turul 2 preliminar al Ligii Campionilor: BATE – FH Hafnarfjordur 1-1 (general – 4-2) FC Seriff Tiraspol – Besiktas 0-3 (0-4) FK Sarajevo – Genk 0-1 (2-2) IF Elfsborg – Debrecen 0-0 (1-0) Levadia Tallinn – Steaua Rosie Belgrad 2-1 (2-2) SV Red Bull Salzburg – FK Ventspils 4-0 (7-0) Shahtior Donetsk – Pyunik Erevan 2-1 (4-1) Steaua Bucuresti – Zaglebie Lubin 2-1 (3-1) Marti se inregistrasera rezultatele: Beitar Ierusalim – FC Copenhaga 1-1(1-2) Dinamo Zagreb – Domzale 3-1(5-2) Levski Sofia – Tampere United 0-1 (0-2) Zeta – Glasgow Rangers 0-1 (0-3)