Fotbal. Liga I – Rapid si CFR Cluj au mai bifat cate un succes

Gloria Buzau – Farul Constanta  1 – 0

Gloria Buzau a obtinut prima victorie în Liga I dupa 20 de ani, 1-0 pe propriul teren în fata formatiei Farul Constanta.
În fata a 10.000 de spectatori, buzoienii au reusit sa se impuna la limita, un succes foarte important pentru moralul echipei în acest debut de campionat.
Elevii lui Ilie Stan au fost echipa mai buna în prima repriza si au început în forta, beneficiind de doua cornere în primele doua minute. Oaspetii s-au aruncat în atac si au preluat controlul jocului, însa au aratat destula imprecizie în faza de finalizare.
Repriza secunda a avut mai putin fotbal decât prima parte a jocului. Buzoienii au marcat un gol superb la zece minute de la reluare, prin Claudiu Ionescu. Acesta a executat magistral o lovitura libera de la 18 metri, iar mingea s-a oprit direct în vinclul portii lui Vlas.
În ciuda eforturilor ofensive ale dobrogenilor, tabela a ramas neschimbata, iar Farul ramâne „lanterna rosie” dupa trei etape, fara gol marcat.

“U” Cluj – Rapid  1 – 2

Dupa semiesecul cu Gloria Bistrita din etapa trecuta, Rapid a reusit sa câstige cu 2-1 în deplasare la Cluj, în fata nou-promovatei Universitatea. Partida a început cu o întârziere de aproape 20 de minute, din cauza unei ploi torentiale ce s-a abatut asupra stadionului„Ion Moina”.Gazdele au început mai bine jocul si au reusit sa deschida scorul în minutul 8, prin Jovanovici, care a reluat în poarta din marginea careului mic, dupa o centrare de pe partea dreapta. Vazându-se condusi înca din debutul meciului, rapidistii s-au aruncat în atac si au reusit egalarea în minutul 32, când Grigorie a sutat de la aproximativ 16 metri, fara sperante pentru portarul Martin Tudor.
Golul victoriei rapidiste a fost, de fapt, un autogol. La o faza prelungita de atac a oaspetilor, Cordos a deviat în proprie poarta o centrare a lui Emil Dica. Gazonul îmbibat cu apa a rezistat din ce în ce mai greu, la fel ca si defensiva echipei lui Cristiano Bergodi, care pe final de meci a avut emotii mari la atacurile disperate ale clujenilor.
Au evoluat echipele:

U Cluj: M. Tudor – B. Ungurasanu, Cordos, Park, M. Jovanovic
– A. Olah, M. Bolohan – R. Sabo, D. Goga, A. Savu – N.Jovanovic.
Rapid: Coman – Sapunaru, Maftei, Constantin, Bozovic – Grigorie, C. Lazar, E. Dica – Cesinha, Mazilu, Buga.

Universitatea Craiova – CFR Cluj 1 – 3

Echipa lui Ioan Andone a obtinut a doua victorie din acest sezon, 3-1 în fata Universitatii Craiova, chiar în Banie. Clujenii nu au mai repetat erorile din meciul cu Poli Timisoara si au reusit sa se impuna în fata ambitioasei echipe oltene.
Fostul mijlocas al Craiovei Eugen Trica a deschis scorul pentru clujeni, cu un eurogol în minutul 25, stârnind furia celor aproape 25.000 de suporteri ai „juvetilor”. Gazdele au acuzat socul golului primit, dar si-au revenit relativ repede si au egalat în minutul 31, prin capitanul Dorel Stoica, dupa un corner de pe partea dreapta.
Startul reprizei secunde a fost unul de cosmar pentru suporterii olteni, care au privit neputinciosi cum echipa lor favorita încaseaza doua goluri în zece minute. Brazilianul Didi a iesit la rampa, mai întâi în minutul 50, când a împins în plasa un balon respins în fata de portarul Bornescu. Acelasi atacant sudamerican a stabilit scorul final în minutul 59, cu o superba lovitua de cap, fara sanse pentru portarul oltean.

U Craiova: Bornescu – Ciuca, Stoica, Mitchell, Rose – Prepelita, Dina (Lutu, 63), Dananae – Tanasa (Stoianof, 38), Costea, Wobay (Saceanu, 78).
CFR Cluj: Stancioiu – Tony, Sandberg, Cadu, Panin – A. Leao, G. Muresan – Semedo (Anca, 66), Trica, Culio (Oliveira, 87) – Didy (Manuel Jose, 75).

1.       Steaua                    3        3        0        0        4-1     9p
2.       Rapid                      3        2        1        0        6-4     7p
3.       CFR Cluj                  3        2        1        0        6-3     7p
4.       Poli Timisoara           3         2        1        0        8-4     7p
5.       Dinamo                    3        2        0        1        5-3     6p
6.       Gloria                      3        1        2        0        6-5     5p
7.       FC Vaslui                 3        1        2        0        6-4     5p
8.       Pandurii                   3        1        1        1        3-4     4p
9.       Unirea Urziceni          3        1        1        1        7-7     4p
10.     UTA    Arad              3        1        1        1        4-4     4p
11.     Univ. Craiova            3         1        0        2        6-5     3p
12.     Otelul                      3        1        0        2        3-4     3p
13.     Ceahlaul                   3        1        0        2        5-5     3p
14.     Poli Iasi                    3        1        0        2        3-5     3p
15.     Gloria Buzau              3         1        0        2        2-6     3p
16.     “U” Cluj                    3        0        1        2        4-6     1p
17.     Dacia Mioveni            3         0        1        2        3-5     1p
18.     Farul                        3        0        0        3        0-6     0p