Fotbal. Cupa UEFA – Doar ratari!

Otelul nu a reusit miracolul asteptat de aproape 10.000 de fani prezenti miercuri pe arena din Galati: o victorie cu 2-0 în fata bulgarilor de la Lokomitiv Sofia, succes care ar fi trimis trupa lui Petre Grigoras în turul I al Cupei UEFA. Oaspetii de la Sud de Dunare au venit la Galati cu o atitudine de circari. Ajutati si de arbitrul lusitan, cei de la Lokomotiv si-au aparat cu succes avantajul de 3-1 obtinut în tur, gratie unei tactici demne de o echipa balcanica. Începutul partidei nu a fost unul deloc promitator pentru fanii otelarilor, bulgarii controlând primele minute ale partidei. Otelul a preluat controlul meciului si prima ocazie mare a aparut în minutul 22, când Szekely a sutat ca din tun, dar portarul bulgar a intervenit excelent. În minutul 35, Labukas a prins un voleu de exceptie, dar bara l-a salvat pe norocosul Golubovici. Galatiul a terminat în atac prima parte, dar centrarile repetate în careul bulgar erau respinse cu usurinta de apararea lui Lokomotiv. Echipa foarte muncitoare, Otelul a marit turatia în repriza secunda si s-a napustit asupra careului advers. În ciuda tragerilor de timp ale bulgarilor, galatenii si-au creat nenumarate ocazii de poarta si chiar au reusit sa marcheze în minutul 49, însa arbitrul portughez a întors faza, pentru o reexecutare a loviturii libere. Uriasul Emil Jula a ratat doua ocazii cât o calificare. Mai întâi, în minutul 67, a trimis alaturi din zece metri, pentru ca zece minute mai târziu sa-si exaspereze fanii, sutând peste poarta din marginea careului mare. Nu mai putin de sase jucatori bulgari au vazut cartonasul galben pentru trageri repetate de timp, însa Lokomotiv si-a atins scopul, calificarea în primul tur al Cupei UEFA. CFR Cluj, eliminata de ciprioti Tensiune prea mare. Miza prea mare. Handicapul dupa meciul tur prea mare. CFR Cluj nu a putut sa treaca peste aceste aspecte si sa produca o minune în turul doi preliminar al Cupei UEFA. Echipa româno-portugheza a lui Ioan Andone s-a chinuit în fata portii lui Beqaj timp de 90 de minute, portarul advers nescotând nici macar o data mingea din ate. La adapostul rezultatului din tur, 3-1 la Cluj, Anorthosis Famagusta i-a tinut la respect pe „feroviari”, iar meciul s-a scurs încet si sigur în favoarea gazdelor. S-a terminat 0-0, iar partida nu a fost prea placuta. Cel putin nu în partea a doua, când lucrurile au început sa se precipite pentru clujeni. Mingi aruncate în fata, centrari peste centrari si nicio finalizare. De altfel asa a decurs si prima repriza, însa atunci Trica, Didi si Fabbiani au mai nimerit cât de cât poarta cipriotilor. Acestia s-au aparat exemplar. Obtinusera un rezultat excelent în tur, prima victorie a unei formatii cipriote pe tarâm românesc, si puteau sa astepte linistiti finalul. Ar fi fost în pericol abia daca elevii lui Andone marcau, însa lipsa de concentrare în fata portii i-a costat pe clujeni, care au parasit Cupa UEFA cu coada între picioare chiar la debut. Rapid si Dinamo vor fi singurele reprezentante ale României în turul I al Cupei UEFA, dupa ce Otelul Galati a parasit si ea competitia, în acelasi mod ca CFR Cluj, învinsa în tur cu 3-1 si cu o remiza alba în retur. Speram totusi ca a fost o experienta utila pentru cele doua formatii si ca în viitor vor aborda cu mai mare seriozitate aceste meciuri din cupele europene. Pentru ca, sa nu uitam, CFR si Otelul au pornit ca favorite în turul doi preliminar si s-au vazut învingatoare înca de la tragerea la sorti.