Handbal – Start dificil de campionat

CS Universitatea Suceava – Dinamo Baumit Bucuresti, duminica, ora 11, LPS

Sezonul 2007-2008 al Ligii Nationale de handbal a început cu o surpriza de proportii. Campioana României, HCM Constanta, a pierdut în deplasare în fata echipei Uztel Ploiesti. Cu un joc care nu s-a legat deloc de la un capat la celalalt al meciului, constantenii au avut probleme mari în aparare. Pronosticurile indicau o victorie clara a echipei de la malul marii, care venea la Ploiesti cu un moral excelent dupa ce a învins Steaua în Supercupa României. Uztel Ploiesti a profitat însa de greselile în serie ale constantenilor si s-au impus în fata HCM-ului la o diferenta de 6 goluri (26-20).

Prima etapa va continua azi cu meciurile CSM D&C Oradea – CSM Medgidia, HC Odorhei – Energia  Pandurii Tg. Jiu, Stiinta Municipal Bacau – HC Minaur Baia Mare, Romvag Caracal – Steaua MFA Bucuresti si UCM Resita – Poli Izometal Timisoara.

Duminica vor debuta si studentii suceveni, pe teren propriu, cu Dinamo Baumit Bucuresti. Chiar daca a pierdut câtiva jucatori importanti, printre care si golgheterul campionatului trecut, Valentin Ghionea, si a schimbat antrenorul, Dinamo ramâne un adversar redutabil.

 Începutul de sezon se anunta extrem de dificil pentru handbalistii lui Petru Ghervan. Dupa meciul de acasa cu Dinamo, sucevenii se vor deplasa la Timisoara iar în etapa a III-a vor evolua pe teren propriu cu vicecampiona Steaua.  Cu Leonard Bibirig si Bogdan Pralea printre „noutati”, suceveni pornesc  cu statutul de outsideri în disputa cu formatia bucuresteana, ocupanta locului 3 în sezonul trecut. Universitarii suceveni îsi doresc ca la finalul editiei 2007-2008, formatia locala sa se claseze în primele 8 echipe din primul  esalon.

Iata loturile celor 14 formatii din Liga Nationala:

 

 

 

HCM CONSTANTA     

                                                                     

    Nume                      Prenume                 data nasterii

1  GALAN                  ALEXANDRU           15/08/85

2  POPESCU              MIHAI CATALIN       15/03/85

3  SAULESCU            MIRCEA IONUT       28/01/84

4  STANESCU            IONUT RUDI           14/08/74

5  STERE                  MIHNEA                 14/11/86

6  SANIA                  DARIUS GABRIEL     05/01/84

7  SOLDANESCU         BOGDAN                30/01/85

8  TIMOFTE              MIHAI                   12/01/79

9  TOMA                  LAURENTIU            28/06/81

10VASILE                 MARIUS CRISTIAN   03/08/85

11NEMENCO             PAUL                    10/05/84

12TASCA                 GICU                    07/04/84

13ADZIC                  ALEKSANDAR          18/06/75

14KAZIC                  MIODRAG               27/07/77

15MURESAN              DANIEL CRISTIAN    09/07/86

16CSEPREGHI            ALEXANDRU           28/03/87

17SAS                     PAUL ROMEO          04/08/88

18HEJTMANEK           PETR                    30/07/75

19VUKOVIC              UROS                    19/09/83

20TOMISLAV            BROZ                    28/01/76

21TIMUZSIN             SCHUCH                05/06/85

22SCHJOLIN             VOGLIS                 17/12/77

  

STEAUA MFA BUCURESTI   

    Nume                      Prenume                 data nasterii

1  LAUFCEAC             STEFAN                02/09/74

2  CIOBANU              IONUT                  23/09/84

3  SANIA                  ALIN                     11/02/83

4  MAZILU                VIOREL                 16/04/82

5  CIAN                    ANDREI                 27/09/77

6  MIHAILA               OVIDIU                 31/07/73

7  NOVANC               MARIUS                 08/01/80

8  TUDOR                 MARIUS                 08/12/85

9  VOINA                  BOGDAN                06/02/79

10ARBONE                ADRIAN                 28/02/87

11DEDIU                  CLAUDIU               30/10/82

12ILIES                   DAN ANTONIU        17.04.82

13RUDIC                  BOZO                   14.09.71

14BURICEA               GEORGE IONUT       01.08.79

15VUJADINOVIC        PREDRAG               12.07.83

16GEORGESCU          IONUT                  16.06.82

17STAVROSITU         MARIUS                 03.09.80

18PERTEA                RADU CRISTIAN      10.07.89

 

DINAMO BAUMIT BUCURESTI        

    Nume                      Prenume                 data nasterii

1  DRAGOMIR            FLORIN                 27/05/05

2  DIMACHE              ALEXANDRU           03/06/05

3  FILIP                    MARIAN                 02/06/05

4  DRAGNEA              BOGDAN                31/05/05

5  MILITARU              STEFAN                08/06/05

6  VOICA                  BOGDAN                29/05/05

7  PURCAREA             DORIN                   28/05/05

8  UDATU                 BOGDAN                09/06/05

9  BARZA                  SORIN                   18/01/76

10IORDAN                MIRCEA                 25/12/76

11MIRONESCU           LIVIU                    15/02/85

12VARGALUI             MARIUS                 17/05/80

13ROSCA                 IOAN                    06/01/81

14MANEA                 COSTEL                21/08/84

15USTINOV              ROMAN                 13/04/80

16RUSIA                  VLADIMER              30/05/84

17BACIU                  FLORIN                 21/04/74

18VASYUK                ANDREI                 15/04/78

 

UCM RESITA              

    Nume                      Prenume                 data nasterii

1  IONESCU              CRISTIAN MIRCEA   16/06/75

2  ANTONARU            CRISTIAN              03/02/85

3  GROZAVESCU        MARIUS                 26/05/81

4  CUCIULA               FLORIN                 18/11/83

5  VAIDASIGAN          ALIN ILIE               29/08/82

6  CIUBOTARIU          FLORIN                 26/03/84

7  ROHOZNEANU        DAN MIHAI             17/09/84

8  PÎRVAN                 SEBASTIAN            01/02/86

9  IRIMESCU             GHEORGHE             13/09/80

10PASIC                  DUSAN                  29/02/76

11KOVACEVIC           VLADIMIR              01/02/77

12TUCANU               ADRIAN                 07/12/73

13BUTULIJA              BOJAN                  23/07/79

14MACOVEI              ANDREI ALIN          18/02/88

15CZARI                  GLIGORIE               24.06.68

16NATALYUK            OLEXANDR             10.06.75

17PANCU                 MIHUT                  10.04.80

 

UZTEL PLOIESTI       

    Nume                      Prenume                 data nasterii

1  GHIZDAVESCU       MIHAI                   11/04/73

2  GHIZDAVESCU       GABRIEL                07/02/75

3  COJOCEA              MIHAI                   09/03/77

4  NICOLAE               ALEXANDRU           23/04/80

5  ROAUA                 IONUT TITEL          04/02/79

6  SAVLOSCHI           CRISTIAN              05/02/82

7  STANCIU              ROBERT                 09/10/79

8  STOICA                VLAD                    08/01/88

9  PANAITESCU         STELIAN                28/04/87

10BOTA                   SEBASTIAN            15/09/72

11FLOREA                BOGDAN                21/04/88

12DUMITRU              ADRIAN                 08/08/78

13CENUSA                RAZVAN                24/05/78

14PETKOV                DIMITAR                14/05/84

15PETRE                  ALEXANDRU           16/01/83

16C-TINESCU           TIBERIU                01/10/87

17BALEA                  GHEORGHE             18/03/83

18MARINESCU           MIRCEA                 14/02/88

19ROTARU                MARIUS                 08/09/88

20ION                     CRISTIAN ADRIAN   12/07/88

21STANCIOIU           GEORGE                18/08/88

22ANGHEL                MIHAI                   03/08/88

                                                       

POLI  IZOMETAL TIMISOARA

    Nume                      Prenume                 data nasterii

1  BOTOS                 ANDREI                 27/10/84

2  GRASU                 ANDREI                 06/10/84

3  FENICI                 CRISTIAN STEL.      13/02/86

4  CRISTESCU           ADRIAN                 06/04/80

5  VIMAN                  VIOREL VASILE       13/09/80

6  BOTA                   DORIN                   10/11/70

7  GÂLCA                  MARIUS                 31/08/77

8  IVEZIC                 OBRAD                  12/08/81

9  STEFAN                PAUL                    03/01/87

10SIMA                   MIRCEA VASILE      14/09/87

11BUMBUC               GIORGIAN              21/11/87

12CORLIJA               VLADIMIR              24/04/81

13SADOVEAC            MARIUS                 07/05/85

14SIMICU                 ALEXANDRU           08/10/88

15TCACIUC              VASILE CRISTIAN    30/01/89

16TICA                    MILOS                  04/12/81

17MIRKOVIC             MILAN                   16/08/74

18TONE                   ADRIAN                 14/06/84

19DAMJANOVIC         NENAD                  06/02/67

20VARGA                 LASZLO                 20/08/85

21FEKETE                ISTVAN                 17/06/86

22KADAR                  BELA                    19/05/89

 

HC MINAUR BAIA MARE      

    Nume                      Prenume                 data nasterii

1  BABAN                  CRISTIAN              05/12/84

2  BONDAR                ALIN                     16/07/81

3  FOTONEA              RAUL                    09/02/79

4  IRIMUS                 IONUT                  22/08/87

5  KOVACS               MARIUS                 02/10/80

6  POP                     PETRU IULIAN         26/06/74

7  SABOU                 ALEXANDRU           20/04/82

8  SURDUCAN            SILVIU                  30/03/78

9  VARADY                IULIU                    07/01/75

10VIMAN                  VASILE                 09/07/76

11VIZHBOVSKYY       YAN                     14/05/77

12GALAN                  ALEXANDRU           15/08/85

13MIHAI                  BOGDAN PETRU       21/06/82

1PESIC                    DJORJE                 18/06/82

15POP                     RAZVAN MIHAI       20/06/85

 

 

CSM MEDGIDIA         

    Nume                      Prenume                 data nasterii

1  CAZAN                 FLORIN                 26/02/76

2  COADA                 IONUT TEODOR       04/06/80

3  COCEAN               BOGDAN                03/04/81

4  DAVID                  ADRIAN                 07/04/82

5  DINESCU               LAURENTIU            23/06/86

6  ENESCU                RAZVAN ANDREI      23/11/82

7  MOCANU               MARIUS IULIAN       09/12/86

8  MURTAZA             ENIS                     27/04/78

9  RAPCIUGA             RAZVAN                13/01/86

10SAVENCO              DAN ANDREI           12/10/85

11PUSCASU              IONUT                  23/09/75

12SELARU                GEORGE                29/04/87

13VASILE                 GEORGE                21/03/78

14DRAGNEA              DORIN MARIAN       12/05/87

15CIUPITU               FLORIN                 22/01/87

16RAPCIUGA             MARIAN                 18/03/81

17MUSTEATA            ALEXANDRU           15/12/85

18URSULEAC             EVGHENII              02/04/8816

17

18

  

  

Univ. Bucovina Suceava    

    Nume                      Prenume                 data nasterii

1  Adomnicai              Cristian                    04/11/80

2  Andrei                     Iulian                       17/08/82

3  Bradatan                Canstantin              21/05/86

4  Bursuc                    Cristian                    24/07/86

5  Chirut                      Adrian                      28/07/83

6  Dospinescu   &nbs