Handbal. Liga Nationala – O mare si placuta surpriza!

CS Universitatea Suceava – Dinamo Baumit Bucuresti  32-31(15-17)
Sala LPS-ului din Suceava s-a dovedit neîncapatoare la reîntâlnirea publicului iubitor de handbal cu formatia favorita, CS Universitatea Bucovina Suceava. Fara Leonard Bibirg la semicerc, care nu a avut drept de joc pentru acest meci, studentii suceveni au produs a doua mare surpriza a rundei inaugurale, reusind sa învinga pe Dinamo Baumit Bucuresti, scor 32-31.
Data fiind valoarea lotului echipei oaspete, ocupanta a locului 3 din Liga Nationala în sezonul precedent, elevii lui Petru Ghervan porneau cu sansa a doua.
Sucevenii au avut în fata o echipa dinamovista mai disciplinata în joc si cu un plus de experienta, dar mobilizarea elevilor lui Petru Ghervan a fost decisiva. Cu un Madalin Tutu într-o forma de zile mari si cu extremele jucând foarte eficient, CS Universitatea s-a tinut scai de Dinamo, avantajul bucurestenilor fiind constant de 2 sau 3 goluri. În repriza a doua oaspetii au avut chiar 5 goluri avantaj, dar ultimele 15 minute au fost fantastice. Câteva contraatacuri rapide au redus din diferenta si dinamovistii erau tot mai mult cu ochii tintiti spre tabela de marcaj. Impulsionati de un public la înaltime, sucevenii au restabilit egalitatea, astfel ca, în minutul 59, scorul era 31-31. În ultimele secunde Cristi Adomnicai a marcat golul unei victorii mari. Un succes în urma caruia universitarii ocupa locul 6 în Liga Nationala, adica pozitia stabilita ca obiectiv pentru finalul campionatului.
„A fost un meci de lupta în care baietii s-au daruit exemplar si au reusit o victorie importanta, care ne ofera un moral bun pentru meciurile grele care urmeaza. Noi am pregatit acest joc pentru a-l câstiga. La ora actuala, în Liga Nationala nu mai sunt echipe slabe asa ca orice joc va fi greu de câstigat. Vreau sa-i felicit pe toti jucatorii. Nu trebuie sa facem din aceasta victorie o nunta, ci trebuie sa ne pregatim în continuare asa cum se cuvine si sa încercam sa ne îndeplinim obiectivul”, a declarat Leonard Bibirig.
Etapa viitoare, CS Universitatea va evolua la Timisoara împotriva celor de Poli Izometal.