Fotbal, Liga a III-a – Inca trei puncte! – Cetatea Suceava – Laminorul Roman 1 – 0

Cetatea Suceava – Laminorul Roman 1 – 0 Cetatea Suceava a bifat a saptea victorie consecutiva a sezonului din tot atâtea meciuri jucate. Sucevenii lui Marian Pana sunt decisi sa nu lase nicio sansa echipelor adverse. Vineri, a fost rândul romascanilor de la Laminorul sa simta pe propria piele forta galben-albastrilor. La capatul unui joc destul de echilibrat, Cetatea s-a impus cu 1-0. În prima parte a meciului, oaspetii au fost preocupati în special de faza de aparare, baricadându-se pur si simplu în jumatatea proprie. Având în fata un adversar hotarât sa nu primeasca gol, sucevenilor le-a fost destul de greu sa se apropie de poarta romascana, Homneac si Dicher fiind singurii care au avut câte o sansa de a marca.

În repriza secunda jucatorii suceveni si-au creat mai multe oportunitati de a înscrie. Dupa ce Dicher, Celpan si Onciu au trecut de putin pe lânga gol, a venit minutul 70, când brazilianul Tomaz Donizete, proaspat introdus pe teren de Marian Pana, a obtinut un penalti clar. Celpan a executat sigur învingându-l pe portarul Zebreniuc. Un gol echivalent cu o noua victorie si mai important decât atât, un gol care cântareste cât trei puncte. Antrenorul Cetatii, Marian Pana i-a utilizat în acest meci pe: Rohetki – Leuciuc, Ungureanu, Nicolau, Halip – Homneac (Apetri, 46), Onciu, Celpan (Mitruc, 85), Cojenel – Dicher Butnaru, 89), Iordache (Tomaz, 60). De remarcat faptul ca portarul Andrei Rohetki ramâne fara gol primit în aceasta editie de campionat. În urma acestui rezultat, Cetatea râmâne în fruntea clasamentului cu 21 de puncte iar vineri, 5 octombrie va juca, în deplsare, împotriva formatiei Otelul Galati II.