Fotbal. Liga a II-a – Promovarea, departe de Cotroceni

În momentul în care a retrogradat în esalonul secund, FC National a revenit la denumirea de altadata si si-a impus la obiectiv revenirea pe prima scena a fotbalului românesc. Din pacate pentru conducatorii din Parcul cu Platani, numele de Progresul nu reflecta câtusi de putin realitatea din primele etape, Regresul fiind mult mai potrivit.

Într-o partida contând pentru etapa a opta a Seriei I din Liga a II-a, echipa bancara a bifat un nou insucces, la Botosani. În fata a doar câtorva sute de spectatori, gazdele au început în forta, reusind sa deschida scorul în minutul 17, printr-o faza oarecum ciudata: Andries suteaza pe sub portarul Cristi Munteanu, mingea se izbeste de bara si, ca o facuta, se opreste în plasa portii oaspetilor. Dupa alte doua ratari mari ala botosanilor, ambele apartinând lui Ursu, prima repriza se încheie cu avantajul minim al moldovenilor.

Cel de-al doilea act a aratat o echipa „bancara” ceva mai motivata. Elevii lui Dennis Serban au fost chiar la un pas de a egala situatia, cu cinci minute înainte de final, dar centralul a anulat golul lui Savu pe motiv pe offside. Si cum chiar si în Liga a II-a ocaziile se razbuna, gazdele aveau sa mai marcheze odata, în ultimul minut de joc, prin sutul din 16 metri a lui Kone, precedat de o patrundere vijelioasa. Scor final 2-0 si, în timp ce Progresul cade pe locul zece, Botosaniul urca pe doi.