Fotbal.Liga a IV-a » Victorie la scor: Minerul Iacobeni-Ciocanesti – CSO Viitorul Liteni 6 – 1 (4 – 0)

„Noapte alba” pentru conducatorii echipei din Iacobeni-Ciocanesti, sâmbata spre duminica, având în vedere ca viitorii lor adversari, cei de la Viitorul Liteni, facusera în cursul saptamânii câteva legitimari de jucatori tineri, de perspectiva.

Mobilizare exemplara însa, la ora meciului, pentru gazde, care în min.3 marcasera pentru 1 – 0 prin capitanul Tomiuc. Acesta a preluat spectaculos cu capul o centrare din piciorul lui Adi Berechea. Jocul s-a echilibrat apoi, dar liderul echipei din Iacobeni, Razvan Ivan, va specula o greseala în apararea oaspete si, în min. 30, scorul era 2 – 0. 3 – 0 a devenit în min. 30, prin golul înscris de Dascalu, din 11 metri executat precis, pentru ca în ultimul minut al primei reprize, acelasi Razvan Ivan sa înscrie a patra oara pentru echipa sa. În partea a doua a jocului, gazdele au luat piciorul de pe acceleratie, dar Ivan a mai marcat de doua ori. Oaspetii au transformat un penalti prin Ilasca, partida încheindu-se cu rezultatul de 6 – 1.

Amintim si de juniorii de la Iacobeni-Ciocanesti care au intrat în grija fostului arbitru Mihai Melinte. Sunt în primul 11 câtiva jucatori tineri si foarte tineri ce joaca în formatia seniorilor pregatiti de Marcel Ivan.

Au jucat formatiile:

Minerul: Stalarciuc – Pisdeli, C. Ciocan, Tomiuc, R. Ivan, Dascalu, Avasilichioaie, Arseniuc, A. Berechea, Frunza, S. Ujica. Au mai intrat D-tru Ciocan, si Tusan.

Viitorul: Holca – I. Dascalu, Prodan, Ilasca, Balan, Bârleanu, M. Murariu, Popescu, Vornicu, Mancas, Maniliuc. Au mai intrat: Bobolea, Ciubotaru  si Dumitru.

Cetatea II Suceava – CS Gura Humorului  3 – 0 (0 – 0)

10 cartonase galbene si doua lovituri de la 11 metri pentru Cetatea, una ratata (executata de Martinescu si aparata de portarul Petre Negrea), a doua transformata de Tomaz Donizete în min. 55 în meciul Cetatea II Suceava- CS Gura Humorului. Pe final de joc, gazdele s-au desprins decisiv prin golurile înscrise de Homneac (min.83), care s-a dus ca trenul prin apararea humorenilor, si Ignatescu (min.85). Au fost câteva minute mai delicate, generate de schimburi de „amabilitati” între arbitrii si spectatori, despre acestea pronuntându-se Comisia de disciplina a AJF.

Cetatea II: Constantin – O. Ciobanu, Cerlinca, Razlog, D-tru Ene, Tomaz, Apetri, Turliuc, Halip, Homneac, Martinescu. Au mai intrat: Scutelnicu, O. Pacurari, Ignatescu.

Humor: P. Negrea, Cocor, Ionita, Cainari (c.), Bernic, Neagoe, Piticariu, Beldiman, Grosu, Beleca, Gafita.

10.Unirea Boroaia                              10 4 2 4 21-22 14    -1

11.Minerul Iacobeni-Ciocanesti          10 4 1 5 22-28 13    -2

12.Zimbrul Siret                                 10 4 0 6 24-22 12     -3

13.Foresta Moldovita                          10 2 2 6 7-16 8        -7

14.Flacara Rosie Udesti                      10 2 0 8 11-34 6       -9

15.Avântul Todiresti                            10 1 1 8 13-36 4     -11

16.CSO Viitorul Liteni                           10 0 0 10 5-39 0     -12