HANDBAL FEMININ » ROMANIA – FRANTA 24 – 25

România a pierdut, scor 24-25, cu reprezentativa Frantei, în al doilea joc de la Cupa Mondiala. Tricolorele au intrat mai relaxate în joc si au fost taxate la sânge de adversare, care s-au desprins la 7-2 (min. 12). In plus, Franta a avut în Valerie Nicolas un portar de zile mari, care a închis poarta în fata reprezentativei României. La pauza, România a intrat la cabine cu un handicap de trei goluri, 10-13, dar a echilibrat jocul în repriza secunda, gratie si unei aparari mai bine asezate. A preluat chiar si conducerea, 16-15 (min. 39), pentru ca mai târziu sa se desprinda la doua goluri, 19-17 (min. 44) si 23-21 (min. 51). Din pacate, tricolorele s-au pierdut cu firea pe final, iar Franta nu ne-a iertat. Trupa lui Olivier Krumbholz s-a impus cu 25-24, aducând România cu picioarele pe pamânt. Pentru a accede în semifinale, tricolorele trebuie sa învinga joi Norvegia.

Dinu, Pâslaru, Tolnai – portari; Ardean 1, Maier 5, Stanca 1, Manea, Olteanu 3, Meirosu 2, Bese 3, Bradeanu 1, Neagu 3, Luca, Lecusanu 3, Gogârla, Vadineanu 2
Antrenor: Gheorghe Tadici

Leynaud, Nicolas – portari; Lambert 2, Ayglon 1, Pineau 1, Pecqueux Rolland 3, Herbrecht 4, Cano 1, Wendling 4, Dembele, Tounkara 2, Spincer, Jacquinot 2, Guehl 5
Antrenor: Olivier Krumbholz