Fotbal, Liga I » Duel fara invingatori

Universitatea Craiova – Dinamo 1-1

S-a consumat si „duelul italian” din Liga lui Mitica. Universitatea Craiova si Dinamo s-au înfruntat pe stadionul „Ion Oblemenco” în fata a 20.000 de spectatori. S-a jucat cu multa înversunare si, în ciuda terenului greu, meciul a fost frumos. Atât Nicolo Napoli, antrenorul italian al Stiintei, cât si Walter Zenga, compatriotul sau de pe banca tehnica a „câinilor rosii” au încercat sa arate ca au facut treaba buna la echipele preluate. Si au reusit acest lucru.
Prima parte a jocului a fost animata, cu ocazii la ambele porti. Prima sansa a avut-o Craiova, în minutul 3 Prepelita expediind un sut putin pe lânga poarta aparata de Lobont. Si Dinamo putea înscrie, dar Bornescu se opune la sutul expediat de Bratu în minutul 16. Opt minute mai târziu, insistentul Prepelita mai are o sansa de a înscrie, dar se complica în careu si respinge portarul Nationalei. În minutul 29, Lobont este pus la grea încercare de Velcovici, dar reuseste sa respinga sutul.

Craiovenii cer penalti un minut mai târziu, mingea atingând de doua ori mâinile dinamovistilor, mai întâi pe a lui Danciulescu, apoi pe cea a lui Catalin Munteanu. Nu se da nimic, distanta fiind destul de mica. Dar reusita Craiovei nu mai întârzie mult. În minutul 36, Tanasa este deschis în careul mic, mingea trecând pe lânga Galliquio si Radu Stefan, si îl învinge pe Lobont cu o fenta frumoasa. Nasul de anul trecut al dinamovistilor, care a înscris în poarta câinilor rosii si în tur si în retur pentru fosta sa echipa, FC Arges, reuseste sa sparga ghinionul oltenilor: primul gol pe acest teren contra lui Dinamo, în 4 ani! Mai are Dorel Stoica o sansa, în minutul 40, dar sutul expediat de el din lovitura libera este respins de „Pisica”. Vine si replica bucurestenilor: Danciulescu suteaza în bara, iar repriza se termina cu o actiune frumoasa a lui Costea, care dribleaza doi adversari si centreaza în careul mic. Lobont respinge din nou mingea care se îndrepta spre Tanasa.

Partea a doua a partidei aduce o cursa furibunda a bucurestenilor dupa egalare, în timp ce gazdele se resimt dupa efortul depus în prima repriza. Danciulescu trimite mingea în plasa în minutul 54 dupa centrarea lui Bratu, dar golul este anulat pentru ca jucatorul oaspetilor era în offside. Îsi aminteste si Claudiu Niculescu de vremurile bune si expediaza un sut periculos spre poarta craioveana, dar Bornesu reuseste sa respinga. Era minutul 68 si oaspetii puteau spera în egalare. Iar acest lucru se produce în minutul 80, când Danciulescu suteaza de la 20 de metri, din voleu, si îl învinge pe Bornescu. Dinamo a vrut mai mult si a atacat cu întreaga echipa, dar nu a mai reusit sa înscrie. Un egal meritat, care ar putea sa îl salveze pe Walter Zenga. Desi s-au vazut destule lucruri ciudate în fotbalul nostru…

Au evoluat echipele:

Universitatea: Bornescu – Dananae, Stoica, Mitchell, Rose – Gargalie, Saceanu, Prepelita (Baird, 65), Velcovici – Costea, Tanasa (Wobay, 75). Antrenor: Nicolo Napoli

Dinamo: Lobont – Galliquio, L. Goian (H.Chiacu, 54), R. Stefan, Gvozdenovic (Pulhac, 63) – Fl. Bratu, Catalin Munteanu, Margaritescu, Bostina – Niculescu, Danciulescu. Antrenor: Walter Zenga

Otelul Galati – Gloria Buzau  2-3

Cine o considera pe Gloria Buzau victima sigura avea sa se însele amarnic. Gruparea din Crâng a renascut sub conducerea lui Fane Stoica si a urcat, va vine sa credeti sau nu, pe pozitia a 11-a a Ligii I. Ultima victorie, una surprinzatoare, pe terenul Otelului Galati.
Buzoienii par a se fi îndragostit de 3-2. Dupa ce au batut în etapa a 13-a pe U Cluj cu acest scor, fotbalistii Gloriei s-au impus sâmbata, la fel, si la Galati, pe terenul unei echipe oarecum dificile. Elevii lui Stoica au deschis scorul în chiar primul minut de joc: la o centrare de pe dreapta a lui Claudiu Ionescu, Vlaicu a reluat spre poarta, Kouha a respins însa tot la jucatorul buzoian, care a împins mingea în plasa. Minutul 27 avea sa aduca majorarea scorului. Simion a reluat în plasa din fata portii, dupa o centrare de pe dreapta de la Paleacu.

Dupa pauza, gluma s-a îngrosat. Oaspetii au punctat din nou, în minutul 58, prin sutul de la 16 metri a lui Claudiu Ionescu. Treziti din pumni, galatenii au reusit sa marcheze si ei de doua ori: în minutul 76, prin Jula din penalti, si în minutul 85, prin acelasi atacant otelar. Era însa prea târziu. Moldovenii nu au putut reveni si Gloria s-a întors acasa cu trei puncte neasteptate si poate nesperate.
Otelul: Kouha – Gado (Elek, 73), Sârghi (Brujan, 46), Sg. Costin, Silviu Ilie (Semeghin, 34) – Szekely, Paraschiv, Iorga, Labukas – D. Stan, Jula. Antrenor: Petre Grigoras

Gloria Buzau: Minca – Nejneru, Tudose, Jozici, Eze – Paleacu, Vlaicu, Cl. Ionescu (Petre, 88), Gheorghita – Litu, Simion (Dos Santos, 83). Antrenor: Stefan Stoica

Universitatea Cluj – Ceahlaul Piatra Neamt  1-1

Dupa meciul dintre Rapid si Sahtior Donetk din Cupa UEFA, si Liga lui Mitica ne-a pregatit sâmbata dupa-amiaza un duel tata-fiu. Partida dintre Universitatea si Ceahlaul Piatra Neamt, disputata la Cluj, a consemnat o întâlnire cu totul aparte între antrenorul gazdelor, Gigi Multescu, si fiul sau, Catalin, nimeni altul decât goalkeeper-ul gruparii vizitatoare.

Meciul, desfasurat pe stadionul Ion Moina, s-a terminat la egalitate. Primii au marcat clujenii. În minutul 14, „killer”-ul Stelei, Dorin Goga, a scapat singur pe partea stânga, a centrat si Nemanja Jovanovic a reluat sub bara din centrul careului. Pe finalul primei reprize, Golban putea restabili egalitatea, dar lovitura lui de cap din 12 metri a fost scoasa de pe linia portii de catre Marius Baciu. Scorul final, 1-1, a fost stabilit în minutul 58, când Viorel Frunza a marcat cu capul, de la 7 metri, fructificând centrarea lui Schumacher.

„Râd cu un ochi, plâng cu celalalt, pentru ca fiul meu a facut un meci bun. Eu l-am sustinut moral dupa partidele mai putin reusite. În familia noastra suntem barbati cu caracter, nu vindem meciuri”, a declarat Gigi Multescu imediat dupa meci.

U Cluj: M. Tudor – Ungurusan, Cordos, M. Baciu, A. Muresan, Suller – Olah (Bus, 46, Negrean, 69), Bolohan, A. Savu (G. Coman, 81) – N. Jovanovic, Goga. Antrenor: Gheorghe Multescu
Ceahlaul: C. Multescu – Nohai, Mandinga, Vitelaru, Barna –Roberto (Vranjkovic, 46), Schumacher, Hamza – Golban (Doicaru, 66), V. Frunza (Forminte, 87), M. Oprea. Antrenor: Viorel Hizo