Fotbal, Liga a IV-a » Meci greu pentru ”feroviari”

Bucovina Badeuti – Rapid CFR Suceava  1 – 3 (1 – 1)

Meci foarte disputat desi oaspetii porneau cu prima sansa. Gazdele au condus cu 1-0 prin golul înscris de Bodîrlau în minutul 21 si daca n-ar fi fost autogolul lui Lucescu, partida ar fi avut o alta turnura. În minutul 40, rapidistii au ramas în zece oameni dupa eliminarea lui Vlad Murariu pentru cumul de cartonase galbene. În mitanul secund, într-un interval de trei minute, 51 si 54, oaspetii au marcat de doua ori prin Romaniuc si Turineac iar elevii lui Vichente Popescu nu au mai putut întoarce rezultatul.

Bucovina: Dumitriu – Lucescu, Gh. Tatar, Hutanu, L. Gavriliuc, V. Gavriliuc, C. Siminiceanu, M. Gavriuliuc, Bodîrlau, Petrescu. Au mai intrat: Firici si Ioneac.

Rapid CFR: Pascal – Grigorean, Florescu, Clim, Murariu, Spatar, Stamate, Romaniuc, L. Burlacu, Huluba, Bîrgaoan. Au mai intrat:Turineac, C. Munteanu si Pînzaru.

Minerul Iacobeni Ciocanesti – Unirea Boroaia  1 – 2 (0 – 0)

Meci decis în ultimele 15 minute. Pâna atunci echilibru total, ambele echipe dorindu-si mult victoria. Unirea s-a dovedit a fi un adversar destul de incomod pentru gazde. Vasiliu a deschis scorul în minutul 75  iar Minerul a egalat prin reusita lui Dascalu, dupa doar patru minute.Imediat dupa egalare, Minerul a ramas în zece oameni prin eliminare lui Razvan Ivan, unul dintre cei mai buni jucatori  de pe teren. Soarta partidei a fost stabilita de acelasi Catalin Vasiliu care a reusit „dubla” în minutul 82.

Minerul: Stolarciuc – Tomiuc, A. Berechea, R. Ivan, Ujica, Dascalu, Pisdeli, Avasilchioaie, V. Balan, C. Ciocan, Arseniuc. Au mai jucat: M. Ivan, S.D. Ciocan.

Unirea: Apetri – Luca, Anania, Morosanu, Rusu, Cristea, Tanasa, Pavel, Botosanu, D. Mihaila, Vasiliu. Au mai jucat: Vicu, Bîgu si Roman.

CSO Viitorul Liteni – Cetatea II Suceava  0 – 2 (0 – 0)

Gazdele au jucat foarte bine în prima repriza reusind sa tina în sah experimentata echipa a Cetatii. În partea a doua a jocului, oaspetii s-au desprins la o diferenta de doua goluri, prin reusitele lui Martinescu (min.47) si Dumitru Ene (min.68). Cetatea II a avut si o lovitura de la 11 metri care a fost ratata de Scutelnicu. Viitorul Liteni a ramas fara portar dupa accidentarea titularului Holca, în locul lui, între buturi, intrând Pavaloaie cel care a reusit performata de a apara penaltiul executat de Scutelnicu.

Au jucat:

Viitorul: Holca – Stolnicu, Pavaloaie, Balan, Ciubotaru, Prodan, Sofian, Onisii, Roman, Vornicu, Dascalu. Au mai jucat: Bîrleanu si Beleu.

Cetatea II: Constantin – Dovalciuc, Rodrigo, Turliuc, Ignatescu, Scutelnicu, D. Ene, Martinescu, P. Razlog, Ov. Ciobanu, T. Suiu. A mai jucat Ilie Calin.