Handbal, Liga Nationala : Echitabil!

CSM Oradea – CS Universitatea Suceava  27-27 (12-13)

CS Universitatea a obtinut a doua remiza din acest sezon, 27-27, la Oradea. Elevii lui Petru Ghervan si-au consolidat locul 5 în clasamentul Ligii Nationale si asteapta confruntarea din runda urmatoare, cu liderul HC Odorhei.

CS Universitatea Suceava nu se dezminte. În etapa a VIII-a a Ligii Nationale, handbalistii nostri au obtinut o remiza importanta în fata echipei CSM Oradea. Desi sunt nou-promovati, oradenii sunt una dintre revelatiile acestui campionat. Sucevenii au obtinut un 27-27, scor pe care l-a înregistrat si campioana HCM Constanta pe terenul bihorenilor, în urma cu câteva etape.

Întreaga partida s-a disputat sub semnul echilibrului. Dupa cinci minute de joc scorul era egal 3-3. Pe rând fiecare dintre cele doua formatii a trecut la conducere, pe tabela de marcaj, dar niciuna nu a reusit sa se desprinda decisive. În minutul 22 scorul era 9-9 iar la pauza studentii suceveni au avut avantajul unui singur gol, 12-13.

Imediat dupa reluare, elevii lui Petru Ghervan s-au desprins la cea mai mare diferenta care a fost consemnata pe tabela: 12-15. Oradenii au avut în portarul Borodi un adevarat “înger pazitor”. Acesta a aparat 15 mingi de gol închizând astfel  poarta iar în minutul 37 Oradea a egalat, 15-15. A fost si 20-20 timp de sase minute,  când acelasi Borodi la oradeni si Pralea la suceveni au “înghetat” scorul de pe tabela de marcaj. A fost un moment psihologic, pentru ca la 20-20, sucevenii au ramas în 4 jucatori. În 6 contra 4, Oradea nu a marcat dar a primit în schimb gol! Pâna la urma s-a facut 21-21 în minutul 49 dupa care s-a

mers iarasi cap la cap: 23-22 (min. 50), 24-23 (min. 53) si 25-24 (min. 55). Cu doua minute înainte de final Oradea s-a desprins la 27-25, dar CS Universitatea  a replicat prin Tcaciuc.

La 27-27, antrenorul oradenilor Adrian Rus a cerut time-out. Mai erau de jucat 35 de secunde. Ultimul atac. Cu zece secunde înainte de final Libert a obtinut eliminarea lui Gavriloaia. În aceste ultime zece secunde, oradenii au aruncat la poarta, portarul a respins, mingea a ajuns la Nemenco, pe extrema dreapta iar acesta a aruncat spre vinclu dar mingea a ocolit poarta iar tabela a aratat o egalitate, pâna la urma echitabila.

CSM D&C Oradea: Borodi, Leu – Simeria 2, Libert 12, Albu, Adzic, Nedelcu, I. Alexadru 5, Mateas 1, Munea, Steriu 2, Nemeco 4, Tasca 1, Câtu. Antrenor: Adrian Rus.

Universitatea Suceava: Pralea, Andrei – Bibirig 3, Tcaciuc 3, Bursuc 2, Zvanciuc, Chirut, Adomnicai 6, Gavriloaia 4, Tutu, Mitrea 5, Dospinescu, Bradatan 1, Cezar Mihai. Antrenor: Petru Ghervan.

Egalitate a fost si la eminarile de doua minute, câte 5 de fiecare parte.

Antrenorul Petru Ghervan s-a declarat multumit de rezultatul înregistrat de formatia sa, la Oradea. “ Am facut un meci bun si am obtinut un punct important. Din pacate, portarul lor a aparat exasperant de bine iar noi am ratat foarte mult. Poate obtineam mai mult daca nu ratam, dar per ansamblu rezultatul este unul echitabil. CSM Oradea a demonstrat ca este una dintre echipele tari ale campionatului motiv pentru care rezultatul obtinut este unul bun. Etapa viitoare vom întâlni liderul HC Odorhei si trebuie învingem” a declarat tehnicianul sucevean.

HC Odorhei a învins pe UCM Resita si a trecut pe primul loc

Rezultatele complete ale etapei:

HCM Constanta – Minaur Baia Mare                     33-24  (19-12)

Energia Pandurii Tg. Jiu – Steaua MFA                 27-32  (14-17)

CSM Medgidia – Poli Izometal Timisoara                25-24  (12-9

Uztel Ploiesti – Dinamo Baumit Bucuresti               24-27(8-16)

CSM D&C Oradea – CS Universitatea Suceava       27-27  (12-13)

HC Odorhei – UCM Resita                                  31-29  (18-13)

Stiinta Bacau – Romvag Caracal                         34-28  (13-8)

1.       HC Odorhei                        8        6        2        0        233-202        14p

2.       Steaua MFA                       8        6        1        1        241-218        13p

3.       Stiinta Bacau                      8        6        1        1        247-224        13p

4.       UCM Resita                        8        6        0        2        274-239        12p

5.         CS Univ. Suceava                 8          4          2          2          232-222         10p

6.       CSM Medgidia                     8        4        1        3        214-217        9p

7.       CSM D&C Oradea                8        3        2        3        230-230        8p

8.       Dinamo Baumit                    8        4        0        4        210-212        8p

9.       HCM Constanta                  8        2        3        3        200-193        7p

10.     Minaur Baia Mare                8        2        2        4        210-231        6p

11.     Pandurii Tg. Jiu                   8        2        0        6        208-219        4p

12.     Izometal Timisoara              8        2        0        6        181-202        4p

13.     Uztel Ploiesti                      8        2        0        6        198-226        4p

14.     Romvag Caracal                  8        0        0        8        183-226        0p