Fotbal. Liga a V-a : Locomotiva Dornesti s-a apropiat la un singur punct de Releul Mihoveni

Miercuri, 21 noiembrie, s-au disputat meciurile etapei a XV-a, ultima a turului editiei 2007-2008 a Ligii a V-a.

În Seria I, ceea ce trebuia sa fie un  derbi, între Locomotiva Dornesti si Viitorul Adâncata, s-a transformat într-un veritabil galop de sanatate al gazdelor, care s-au impus cu 13-1. Releul a remizat 2-2 la Zvoristea si este campioana de toamna, dar Locomotiva Dornesti s-a apropiat la un singur punct în spatele echipei din Mihoveni.

Polul Nord Falcau – Stiinta Mitoc                                  8 – 0

Locomotiva Zvoristea – Releul Mihoveni            2 – 2 (1 – 0)

A fost un meci aprig disputat, în care formatia gazda a condus cu 2-0, prin reusitele lui Coltuneac (29) si Tacu (61). Releul nu a dezarmat si, în numai doua minute, Bucaciuc (70) si Tudoreanu (72) au restabilita egalitatea.

Au jucat echipele:

Locomotiva: Steopoaia – Sindilariu, Tacu, Anton, A. Mihuta, Ghilan, Mihai, Rotari, Dascalescu, Coltuneac, G. Mihuta.

Releul: Serbuc – David, Cojoc, Bucaciuc, M. Tudoreanu, Adamovici, Tipa, Nichitean, Ionita, Pasnicutu, Morosan. A mai intrat Chis.

1.       Releul Mihoveni                   15      12      2        1        70-28  38p

2.       Locomotiva Dornesti            15      12      1        2        78-30  37p

3.       Stiinta Mitoc                      15      9        1        5        47-40  28p

4.       Viitorul Adâncata                15      9        1        5        46-46  28p

5.       Avântul Volovat                  15      8        2        5        45-26  26p

6.       Progresul Fratautii Vechi      15      8        2        5        42-20  26p

7.       Locomotiva Zvoristea          15      8        1        6        44-26  25p

8.       Flacara Vicovu de Jos          15      8        1        6        66-54  25p

9.       NB Fratautii Noi                  15      8        1        6        31-41 25p

10.     Recolta Fântânele               15      7        1        7        52-51  22p

11.     Unirea Horodnic                  15      6        2        7        41-39  20p

12.     FC Marginea                       15      6        1        8        53-43  19p

13.     Polul Nord Falcau                15      5        1        9        39-40  16p

14.     Constr. Darmanesti              15      3        0        12      30-66  9p

15.     Bucovina Calafindesti           15      2        1        12      33-58  7p

16.     Scoala de fotbal Radauti      15      0        0        15      13-136 0p

Bradul Vama nu reuseste sa învinga pe teren propriu si se distanteaza de liderul Avântul Frasin
În Seria a II-a s-au disputat doar 5 partide. Bradul Vama nu reusit sa învinga Somuzul Preutesti si a ratat posibilitatea de a se apropia de liderul din Frasin. La Capu Câmpului, oaspetii au ramas în 6 jucatori de câmp. Bistrita Brosteni s-a prezentat cu un lot foarte restrâns si, dupa ce doi jucatori s-au accidentat, iar doi au fost eliminati, jocul a fost întrerupt. Cel mai probabil Inter Capu Câmpului va câstiga partida cu 3-0, la masa verde.

Bradul Vama – Somuzul Preutesti               2 – 2

Moldova Draguseni – FC Pojorâta              3 – 1

Inter Capu Câmpului – Bistrita Brosteni       6 – 2 (meciul a fost întrerupt în minutul 58, când oaspetii au ramas în doar 6 jucatori de câmp)

Forestierul Frumosu – Vointa Stroiesti        5 – 2

Steaua Dumbraveni – Plesul Bogdanesti      3 – 0

Bradul Vama – Somuzul Preutesti  2 – 2 (0 – 1)

Surprinzator rezutatul de egalitate obtinut de echipa din Vama, o formatie aflata în lupta pentru promovarea în Liga a IV-a. Totusi, remiza obtinuta de echipa din Preutesti este una meritata si conforma cu evolutia din teren. Scorul a fost deschis de oaspeti, prin Vrânceanu, în minutul 19. Gazdele au revenit la cârma jocului în repriza secunda si au marcat de doua ori prin Beldie (55) si L. Badea (76). Scorul final a fost stabilit de falticeneanul Vrânceanu, în minutul 81.

Au jucat formatiile:

Bradul: Lupuleac – Boinceanu, Roataru, Beldie, M. Bercea, D. Bercea, Badea, Manole, Bradu, Andrei, Miauta. Au mai evoluat: Iroftei, Tîmpescu ti Maziliu.

Somuzul: Aparaschivei – Vrabie, Simion, Preutescu, Balan, Dumiuc, I. Bejenaru, Popa, V, Bejinariu, Vrânceanu, Clim. A mai intrat M. Dumiuc. (Mircea Maxim)

1.       Avântul Frasin           15      13      2        0        58-10  41p

2.       Bradul Vama             15      11      3        1        51-14  36p

3.       Inter Capu Câmpului  15      9        4        2        49-18  31p

4.       Steaua Dumbraveni   15      8        3        4        40-22  27p

5.       Victoria Paltinoasa    14      7        3        4        25-18  24p

6.       Vointa Stroiesti        15      7        2        6        36-29  23p