Fotbal : „Tricolorii” si-au luat adio de la stadionul „National” si de la preliminariile pentru Euro 2008 intr-o maniera entuziasmanta, invingand la scor Albania.

România – Albania 6-1 (1-0)

„Tricolorii” au vrut sa încheie campania de calificare la Euro 2008 cu un succes si au reusit, pe spinarea Albaniei, amintind de marile victorii obtinute de „Generatia de Aur”. Daca Hagi & Co. învingeau la scoruri fabuloase Liechtenstein sau Luxemburg, nationala condusa de Victor Piturca a reusit, la ultima reprezentatie de pe stadionul “National” din Complexul „Lia Manoliu”, un scor de tenis, 6-1, în fata unei formatii care ne-a dat o mâna de ajutor în aceste preliminarii, când au împiedicat Bulgaria.

Meciul a fost unul deschis si alert. Ambele formatii au iesit la joc, la presing, la spectacol si nu au jucat sa apere rezultatul. Lipsiti de vedetele Mutu si Chivu, „tricolorii“ au deschis scorul prin Dica, în minutul 23, dupa o centrare perfecta a lui Cocis. În finalul reprizei, albanezul Skela a ratat egalarea dupa ce mingea trimisa de el a lovit bara portii lui Lobont. Spectacolul a început cu adevarat abia dupa pauza. Tamas a executat perfect o lovitura libera de la 25 de metri, iar scorul a devenit 2-0 pentru români. Daniel Niculae s-a razbunat pentru ratarile de la Sofia si a facut 3-0, pentru ca albanezul Kapllani sa marcheze unicul gol al oaspetilor cu un sut de la 12 metri. Au urmat trei minute excelente pentru „tricolori”, care au marcat de tot atâtea ori. Mai întâi, Daniel Niculae a transformat în gol pasa lui Gigel Bucur, pentru ca apoi arbitrul sa dicteze doua penaltiuri pentru echipa noastra, transformate cu siguranta de Marica si Dica. Albanezii au jucat în inferioritate numerica în ultimele 20 de minute, dupa ce Curri si Dede au fost eliminati.

Nationala a terminat astfel pe primul loc în Grupa G si si-a luat adio de la suporteri cu o victorie si o calificare menite sa stearga eticheta de “generatie second-hand”. Urmeaza tragerea la sorti a grupelor de la Euro 2008, iar dupa opt ani aceasta tragere înseamna ceva si pentru noi. Multumim Nationalei pentru aceasta calificare si îi uram de pe acum succes la Campionatul European din Austria si Elvetia!

Au evoluat echipele:

România: Lobont – Ogararu, Tamas (M. Constantin, 78), Goian, Rat – Margaritescu – Fl. Petre (Bucur, 65), Dica, Cocis, Niculae – Marica (Mazilu, 73). Antrenor: Victor Piturca

Albania: Beqaj – Lila, Dede, Curri, Vangjeli (Kapllani, 41) – Lala, Bulku – Kl. Duro (Hyka, 79), Haxhi, Skela – Bogdani (Bakaj, 83). Antrenor: Otto Baric

Victor Piturca era la finalul meciului extrem de fericit. Avea si motive, pentru ca echipa nationala condusa de el s-a calificat, dupa 8 ani, la un turneu final. „A fost o atmosfera frumoasa în seara asta si echipa a terminat grupa asa cum mi-am dorit, cu un rezultat care spune totul. Ramâne aceasta calificare extraordinara a baietilor, pe care îi felicit. Suporterii, conducerea tehnica, federatia, toti au fost alaturi de noi si le multumesc. Echipa României nu s-a calificat de mult timp, si s-a vazut multa determinare. Au fost un grup extraordinar de unit si acest lucru s-a vazut în aceasta campanie. Eu sper ca echipa nationala sa joace la Euro 2008 cum a jucat în preliminarii. Ar fi extraordinar pentru aceasta generatie daca ar ajunge sus la turneul final si va rog sa ma credeti ca poate acest lucru”, a declarat Victor Piturca, pentru TVR1.

Portarul nationalei României, Bogdan Lobont, a declarat ca aceasta calificare vine si ca o revansa în fata celor care au criticat aceasta generatie de fotbalisti. „Este o palma data celor care nu au avut încredere în noi. Important e ca am ajuns acolo. Punctul nostru forte este omogenitatea grupului. La Euro sunt cele mai bune echipe, nu putem vorbi de preferinte la tragerea la sorti”, a declarat Bogdan Lobont.

Grupa G

România – Albania     6 – 1

Belarus – Olanda       2 – 1

Slovenia – Bulgaria    0 – 2

1.         România        12        9          2          1          26-7    29p

2.         Olanda           12        8          2          2          15-5    26p

3.       Bulgaria         12      7        4        1        18-7   25p

4.       Belarus          12      4        1        7        17-23  13p

5.       Albania          12      2        5        5        12-18  11p

6.       Slovenia        12      3        2        7        9-16   11p

7.       Luxemburg     12      1        0        11      2-23   3p

Grupa E

Rusinea serii de miercuri s-a numit Anglia. Si antrenorul ei, Steve McClaren. Inventatorii fotbalului au „reusit” sa rateze calificarea la turneu final, pierzând acasa în fata unei echipe care deja obtinuse biletele spre Austria si Elvetia.

Dupa 14 minute, optiunea antrenorului englez pentru un portar-debutant s-a dovedit tragica. Carson lasa mingea trimisa de Kranjcar sa intre în poarta, desi era perfect parabila. Era deschiderea scorului, în minutul 8. Sase minute mai târziu, acelasi aparator al portii engleze avea sa fie indecis în fata unui jucator care a evoluat în campionatul Rusiei, Olic, despre care se stia ca nu iarta. Si a fost din nou fara mila croatul. Iar gazdele s-au dovedit neputincioase pâna la pauza. Nu au jucat mai nimic. Aveau nevoie de un egal, dar calificarea era departe…

Ei bine, tehnicianul englez si-a mai reparat din greseli în minutul 46, introducându-i pe Beckham si Defoe pe teren. Un penalti usor acordat dupa o cadere a lui Defoe a reaprins sperantele celor prezenti pe Wembley. A transformat calm Lampard, la 11 minute dupa reluarea jocului. Iar în minutul 65 se parea ca iluziile recapatate de Rusia vor fi definitiv spulberate: centreaza perfect Beckham spre un Crouch perfect demarcat, iar atacantul lui Liverpool îl executa pe Pletikosa. 2-2, scor care califica Anglia indiferent de rezultatul din Andorra.

Croatia însa s-a dovedit o echipa care nu renunta la un rezultat mare atât de usor. Bilic este genial, introducându-l pe teren pe Petric în locul lui Eduardo Da Silva. Iar acesta justifica încrederea antrenorului sau: sut cu stângul, în cross, care îl trimite pe debutantul Carson din nou în iad! Si acesta abia îsi spalase pacatele respingând decisiv la doua actiuni croate… Era minutul 77, iar scorul neverosimil de pe tabela, Anglia – Croatia 2-3, a ramas neschimbat pâna la final. În ciuda ocaziilor pe care le-au avut ambele echipe.

McClaren, demis de la cârma Angliei

Înaintea partidei cu nationala Croatiei, englezii se întrebau daca Steve McClaren va fi demis sau nu de la cârma selectionatei Albionului în cazul unei calificari. Din pacate pentru insulari, biletele spre Euro 2008 au fost câstigate de rusi. Dupa partida, sfidând toate limitele firescului, selectionerul pur si simplu a refuzat sa demisioneze. Conducatorii Federatiei Engleze de Fotbal au facut însa ceea ce trebuia, la nici jumatate de ora dupa terminarea dramaticei partide.

Într-o sedinta ad-hoc organizata chiar într-una din salile de protocol ale stadionului Wembley, diriguitorii forului englez au luat decizia în unanimitate: selectionerul Steve McClaren este demis, cu efect imediat. În pofida faptului ca a ramas somer si ca îsi va mai gasi cu greu vreun „job” pe teritoriul Marii Britanii, fostul antrenor al lui Boro – parca ne simtim acum putin razbunati, nu?! – s-a ales cu 2.5 de milioane de lire sterline, drept compensatie.

Grupa E

Israel – Macedonia              1 – 0

Anglia – Croatia                  2 – 3

Andorra – Rusia                  0 – 1

1.         Croatia           12        9          2          1          28-8    29p

2.         Rusia              12        7          3          2          18-7    24p

Portugalia – Finlanda 0 – 0

1.         Polonia           14        8          4          2          24-12 28p

Ucraina – Franta       2 – 2

1.         Italia               12        9          2          1          22-9    29p

2.         Franta            12        8          2          2          25-5    26p

San Marino – Slovacia        0 – 5

1.         Cehia              12        9          2          1          27-5    29p

2.         Germania       12        8          3          1          42-7    27p

Danemarca – Islanda                      3 – 0

1.         Spania                        12        9          1          2          23-8    28p

2.         Suedia                        12        8          2          2          23-9    26p

3.       Danemarca               12      6        2        4        21-11  20p

4.       Irlanda de Nord         12      6        2        4        17-14  20p

5.       Letonia                    12      4        0        8        15-17  12p

6.       Islanda                    12      2        2        8        10-27  8p

7.       Liechstenstein          12      2        1        9        9-32   7p