Fotbal. Liga a III-a : Cetatea – campioana de toamna

Politehnica  Galati – Cetatea Suceava  0 – 0

Cetatea a încheiat turul editiei 2007-2008 din Liga a III-a cu o remiza obtinuta pe terenul uneia dintre echipele bune din Seria I, Politehnica Galati.

Disputata sâmbata, pe stadionul “Dunarea” din Galati, întâlnirea dintre cele doua formatii a fost una specifica finalurilor de sezon. Putine faze de poarta si un joc anost în ansamblu. La calitatea meciului a contribuit negativ si gazonul, care a fost unul greoi.

Gazdele au dat în permanenta impresia ca se multumesc si cu un rezultat de egalitate în fata elevilor lui Marian Pana. Tehnicianul sucevean a utilizat la Galati urmatorul “11”: Rohetki – Halip, Nicolau, Streinu, Leuciuc – Celpan, Onciu, Mitruc, Cojenel – Dicher, Homneac. În partea secunda a meciului, la Cetatea au mai evoluat Apetri si Iordache.

Dupa 17 etape de campionat, gruparea suceveana este pe prima pozitie în clasamentul Seriei I, având un avans de 10 puncte fata de ocupanta locului secund, Pambac Bacau.

Vineri, 23 noiembrie, la Federatia Româna de Fotbal a avut loc o sedinta în urma careia s-a decis ca etapele 18 si 19 sa nu se mai joace în acest an. Daca hotarârea federalilor va ramâne valabila, fotbalistii galben-albastri vor intra în vacanta, urmatorul meci oficial fiind programat pe 29 februarie 2008.

Juventus Falticeni – Laminorul Roman  3 – 2

Vineri, Juventus Falticeni a câstigat duelul cu Laminorul Roman, scor 3-2, asigurându-si trei puncte importante, care au propulsat formatia antrenata de Ovidiu Murariu pâna pe locul 13.

Oaspetii au deschis scorul în minutul 7, prin Druga, care a înscris cu un sut plasat de la marginea careului de 16 metri, dar alb?negrii au revenit repede pe tabela de marcaj. Suleru a restabilit egalitatea în minutul 24 cu un sut pe sub portarul romascanilor, din interiorul careului de 16 metri. Cu toate acestea, cei care aveau sa intre în avantaj la vestiare au fost fotbalistii de la Laminorul. Oaspetii au reusit sa puncteze prin Sofronie, în minutul 43.

Imediat dupa reluarea jocului, Gabi Suleru a marcat pentru 2-2, în urma unui penalti. Cel care avea sa decida soarta partidei a fost golgheterul  Andrei Ailenei. Matei a executat bine o lovitura libera, iar capitanul falticenenilor a  reluat în plasa portii adverse, din 6 metri. Pentru Juventus au evoluat: Mihai – Matei, Munteanu, Berezoschi, O. Bosancu, Pantea, Cozma, Fl. Pânzariu, Tomescu, Suleru, A. Aileni. Au mai jucat: Ciocârlan, Bijec, Craiu.

Ceahlaul II Piatra Neamt – CSM Raraul Câmpulung Moldovenesc  2 – 0

Revenita dupa 17 ani în cel de-al treilea esalon fotbalistic al tarii, CSM Raraul a terminat turul de campionat pe penultimul loc al clasamentului. Daca la început întreaga suflare fotbalistica din Câmpulung Moldovenesc privea cu mare încredere accederea favoritilor în Liga a III-a, în doar câteva luni lucrurile au luat o turnura negativa. Consecinta? CSM Raraul se afla pe loc retrogradabil, iar daca în aceasta iarna lotul de jucatori nu va fi completat si clubul nu va primi un ajutor financiar, atunci sunt toate premisele ca la finalul campionatului echipa de la poalele Raraului sa revina în Liga a IV-a.

În ultimul meci al turului de campionat, CSM Raraul s-a înclinat în fata “satelitului” Ceahlaul II, scor 0-2. Oaspetii au evoluat destul de curajos si au avut chiar ocazia sa înscrie, dar Gherine, Iftimie sau Sârbu nu au profitat. Nemtenii au punctat prima data în minutul 20, când Chiriac a speculat o gafa a apararii câmpulungene.

Chiar daca au avut o prestatie curajoasa la Piatra Neamt, fotbalistii câmpulungeni au fost nevoiti sa se recunoasca învinsi în confruntarea cu Ceahlaul II. Gazdele au deschis scorul în minutul 20 prin Chiriac, dupa o greseala de începatori a aparatorilor de la Raraul. Scorul final a fost stabilit de Banuta, în ultimele minute ale întâlnirii. Antrenorii Mândrila si Popescu i-au trimis în teren pe Axinte – Ilie, Paraschiv, Marfici – Roxandari, Cojocaru, Plecanciuc, Sârbu, Mândrila – Gherine, Lazar. Au mai intrat Andriuc, Iftimie si Costan.

Leonard Pascani – Pambac Bacau             0-1

1.       Cetatea Suceava                17      15      2        0        44-4   47p

2.       Pambac Bacau                    17      11      4        2        35-16  37p

3.       Aerostar Bacau                   17      9        5        3        19-10  32p

4.       Politehnica Galati                17      9        4        4        20-10  31p

5.       FC Bârlad                          17      9        2        6        23-22  29p

6.       Cetatea Tg. Neamt             17      9        1        7        32-29  28p

7.       Willy Bacau                       17      8        4        5        32-33  28p

8.       FCM Bacau II                    17      7        6        4        22-15  27p

9.       CF Braila                          17      6        4        7        22-24  22p

10.     Poli II Iasi                         17      5        6        6        23-20  21p

11.     Otelul II Galati                    17      6        2        9        24-22  20p

12.     Ceahlaul II P. Neamt            17      6        2        9        17-19  20p

13.     Juventus Falticeni               17      5        3        9        15-28  18p

14.     CFR Pascani                       17      5        2        10      17-25  17p

15.     Bujorul Tg. Bujor                 17      4        3        10      13-30  15p

16.     Laminorul Roman                 17      4        2        11      19-31  14p

17.     CSM Raraul C-lung              17      3        4        10      15-31  13p

18.     Leonard Pascani                 17      1        6        10      19-42  9p