Rugbi : Suceveanul Petru Balan paraseste Heineken Cup

Etapa de cosmar în Heineken Cup pentru Biarritz, formatia franceza la care evolueaza si rugbistul sucevean Petru Balan. Titular în meciul din deplasare cu Saracens, Balan a avut parte de un meci în care la pauza scorul era 13-13, dupa ce echipa sa a condus cu 13-6 la un moment dat,  însa a primit eseu în ultima secunda a reprizei. În partea a doua a venit dezastrul si Biarritz a luat 4 eseuri consecutive, marcând doar din penalitate.

Petru Balan a jucat 30 de minute în repriza întâi si a reintrat în minutul 54 al reprizei a doua. La ultima faza a meciului, gramada în care se afla si el a cedat de 3 ori si a primit în cele din urma eseu de penalizare.

Biarritz nu mai are practic nicio sansa de calificare. Pentru prima oara dupa 6 ani echipa nu va reusi sa se califice din grupe.