Handbal. Liga Nationala : Debut ratat!

Dinamo Baumit Bucuresti – CS Universitatea Suceava 32 – 28  (16 – 14 )

CS Universitatea Suceava a început cu o înfrângere returul Ligii Nationale de handbal masculin. În Sala Floreasca din Capitala, elevii lui Petru Ghervan s-au înclinat în fata formatiei Dinamo Baumit, scor 28 – 32,  dupa un joc pe care bucurestenii l-au dominat de la un capat la celalalt. O singura sansa au avut „studentii” de a egala situatia de pe tabela de marcaj, la jumatatea primei reprize, dar Cristian Adomnicai a ratat singur cu portarul advers. În rest, gazdele au condus în permanenta la o diferenta de 3, 4 sau chiar 5 goluri.

Dupa un tur de campionat în care a avut evolutii fluctuante, Dinamo Baumit si-a luat masuri de precautie în vederea meciului cu CS Universitatea pentru a obtine un succes care sa o relanseze în lupta pentru un loc pe podium. De partea cealalta, fara Leonard Bibirig, care nu a avut drept de joc în acest meci, echipa suceveana a suferit mult, mai ales în ceea ce priveste apararea. Nici pe faza de atac elevii lui Petru Ghervan nu au stat mai bine. Numeroasele greseli individuale, lipsa de concentrare în momentele cheie ale disputei si un arbitraj dubios al brigazii hunedorene de arbitri, Pop – Mocany au fost „ingredientele” care au dus la aceasta înfrângere.

În fata unei formatii cu o talie net superioara, sucevenii au intrat mai greu în meci si, dupa 7 minute, gazdele aveau un avantaj de 3 goluri, scor 5-2. Cu Dorin Purcarea în mare forma, dinamovistii si-au mentinut minute bune avantajul de 3 goluri (7-4 în minutul 9 si 8-5 în minutul 12).

Treptat, elevii lui Petru Ghervan s-au organizat mai bine în aparare si pe fondul câtorva interventii foarte bune ale portarului Bogdan Pralea, CS Universitatea a redus scorul de pe tabela. Totusi, echipa care a avut cea mai mare diferenta de goluri, în prima repriza, a fost tot Dinamo. În minutul 20, bucurestenii conduceau cu 12-7. Dar, pe fondul unei relaxari a gazdelor, „studentii” au reusit sa se apropie la un singur gol de Dinamo, scor 13-12. Pe contraatac, Cristi Adomnicai a avut sansa de a restabili egalitatea, dar interul sucevenilor a ratat singur cu portarul Bârza.

Când mai erau 5 minute din prima parte a jocului, conducerea tehnica a gazdelor a cerut time out. La reluarea meciului, dinamovistii si-au revenit si au intrat la vestiare cu un avantaj de doua goluri, scor 16-14. Pe finalul reprizei, antrenorul Petru Ghervan a cerut explicatii arbitrilor pentru acordarea unei lovituri de la 7 metri si a fost avertizat cu cartonas galben.

Repriza secunda a început cu o seceta de goluri la ambele porti. Primii care au punctat au fost dinamovistii, în timp ce universitarii au marcat prin Chirut abia în minutul 36. Desi Purcarea a ratat o aruncare de la 7 metri, cei care s-au distantat pe tabela au fost tot gazdele, sustinute în tribuna si de unul dintre actionarii echipei de fotbal, Vasile Turcu.

Un alt capitol la care au suferit handbalistii nostri au fost momentele, ce-i drept destul de putine comparativ cu gazdele, în care au jucat în superioritate numerica. Cu un om mai mult pe teren, sucevenii au încasat cel putin 5 goluri, în diferite perioade ale jocului.

În minutul 48, Dinamo Baumit conducea cu 24-21 dupa care într-un interval de numai 3 minute, bucurestenii s-au distantat la 5 goluri, scor 27 – 22. Finalul de meci a consemnat accidentarea lui Chirut,  ratarea de la 7 metri a lui Adi Mitrea si alte câteva contraatacuri nefructificate de echipa suceveana. Scor 32 – 28 în favoarea gazdelor care au facut rocada cu CS Universitatea. Astfel, Dinamo este acum pe locul 6 iar Suceava pe pozitia imediat urmatoarea cu 15 puncte, la fel ca Minaur Baia Mare si CSM Medgidia.

CS Universitatea ocupa un loc 7 care poate fi înselator, întrucât desi este la o distanta de 4 puncte de podium, gruparea suceveana are doar 5 puncte avans fata de zona retrogradarii si orice alt pas gresit ar putea cântari greu spre finalul sezonului.

„Am crezut în victorie pâna la finalul meciului dar, din pacate, nu am reusit sa învingem. Am jucat mult în inferioritate numerica, dar am si ratat în situatii în care nu trebuia sa se întâmple acest lucru. Azi am fost arbitrati de doi tineri dornici de ascensiune si asta spune totul” a concluzionat antrenorul Petru Ghervan.

În ceea ce priveste accidentarea lui Adi Chirut, el a mers imediat dupa meci la o clinica din Bucuresti, unde a efectuat o radiografie. Petru Ghervan a precizat ca nu este nimic grav, dar jucatorul va face un control amanuntit la Suceava. „Nu se pune problema ca Adrian Chirut sa nu joace cu Poli Izometal Timisoara” a precizat tehnicianul Universitatii Suceava.

Au marcat:

Dinamo: Dorin Purcarea – 6 goluri, Ioan Rosca – 6, Liviu Mironescu – 5, Marian Filip – 4, Vladimir Rusia – 4, Andrei Vasiuk – 4, Alexandru Dimache  – 2 , Bogdan Voica – 1

CS Universitatea: Cristian Adomnicai – 7 goluri, Adrian Chirut – 5, Cristian Bursuc – 5, Razvan Gavriloaia – 4, Marius Ignat – 3, Adi Mitrea – 3, Madalin Tutu – 1.

Rezultatele complete ale etapei a XIV-a:

HCM Constanta – Uztel Ploiesti                     37-21(17-14)

CSM Medgidia – CSM D&C Oradea                30-25 (15-11)

Energia Pandurii Tg. Jiu – HC Odorhei          29-23  (12-14)

Minaur Baia Mare – Stiinta Bacau                34-34 (16-7)

Poli Izometal Timisoara – UCM Resita          23-28 (13-13)

Dinamo Baumit – CS Universitatea Suceava 32-28  (16-14)

Steaua MFA – Romvag Caracal                     40-21  (18-10)

A fost o etapa fara prea mari surprize. Campioana HCM Constanta a învins fara drept de apel pe Uztel Ploiesti, prahovenii anuntând deja ca obiectivul lor pentru acest retur este de a construi o echipa competitiva pentru ca în sezonul viitor sa atace promovarea în Liga Nationala. CSM Medgidia a învins cu 30-25 pe nou-promovata CSM Oradea si are 15 puncte, la fel ca si CS Universitatea Suceava. La Tg. Jiu în schimb, Pandurii au dispus de HC Odorhei si confirma înca o data ca nu au renuntat la lupta pentru evitarea retrogradarii. Minaur Baia Mare si Stiinta Bacau au încheiat la egalitate 34-34, un meci pe care gazdele l-au controlat mai ales în prima repriza când au intrat la vestiare cu un avantaj de 9 goluri. UCM Resita si Steaua MFA Bucuresti s-au impus în fata Timisoarei si, respectiv, Caracalului si se mentin pe primele doua locuri ale clasamentului.

1.      Steaua MFA Bucuresti                               14    12    1      1        462-377        25p

2.      UCM Resita                                             14    10    0      4        454-410        20p

3.      Stiinta Bacau                                          14    8      3      3        425-408        19p

4.      HCM Constanta                                        14    8      3      3        394-352        19p

5.      HC Odorhei                                             14    7      2      5        383-386        16p

6.      Dinamo Baumit Bucuresti                            14    8      0      6        399-388        16p

7.      CS Universitatea Suceava                          14    6      3      5        402-379        15p

8.      Minaur Baia Mare                                      14    6      3      5        400-395        15p

9.      CSM Medgidia                                          14    7      1      6        394-393        15p

10.    Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu                   14    6      0      8        362-376        12p

11.    Poli Izometal Timisoara                              14    5      0      9        347-357        10p

12.    CSM D&C Oradea                                     14    4      2      8        383-405        10p

13.    Uztel Ploiesti                                           14    2      0      12      337-415        4p

14.    Romvag Caracal                                       14    0      0      14      328-429        0p