Fotbal : Invinsi la limita : Penaltiul transformat de Cristea a facut diferenta

Politehnica Iasi – Cetatea Suceava 1 – 0 (0 – 0)

În cel de-al treilea amical al iernii, Cetatea Suceava a pierdut miercuri, la limita, scor 0-1, partida disputata în compania Politehnicii Iasi.

Antrenorul Marian Pana considera ca întâlnirea cu formatia de Liga I, disputata pe stadionul din Copou, a fost un examen reusit, chiar daca elevii sai au pierdut.

Meciul a fost unul echilibrat în ciuda faptului ca între cele doua grupari este o distanta de doua esaloane. Fiecare formatie a avut situatii bune de a marca, însa acestea au fost ratate. Antrenorii Ionut Popa si Marian Pana au decis ca partida sa se joace pe durata a doua reprize, a câte 50 de minute fiecare.

Dupa ce la pauza scorul a fost 0-0, în minutul 60, Vasile Dicher a avut un atac întârziat asupra mijlocasului advers, Sebastian Sfârlea si centralul partidei a aratat punctul cu var. Proaspat adus la Iasi, ex-stelistul Andrei Cristea a transformat lovitura de pedeapsa si a stabilit scorul final al întâlnirii, el devenind si golgheterul iesenilor în meciurile amicale.