Handbal. Liga Nationala : CS Universitatea pierde, dar ramane pe locul opt

Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu – CS Universitatea Suceava 29 – 27 (15 – 12)

Duminica, la Tg. Jiu, într-un meci contând pentru etapa a XVIII-a a Ligii Nationale de handbal masculin, s-au confruntat doua echipe cu aspiratii diferite. Pe de o parte gazdele, Energia Lignitul Pandurii s-au pregatit din toate punctele de vedere pentru obtinerea celor doua puncte, foarte importante în lupta pentru evitarea retrogradarii. De partea cealalta, CS Universitatea, fara doua piese de baza în angrenajul echipei nu a reusit un joc asa cum si-ar fi dorit antrenorul Petru Ghervan. Jucatorii care au evoluat mai putin în alte meciuri si mai mult duminica, nu s-au ridicat la nivelul celor care au absentat.

Pandurii Tg. Jiu s-a impus cu scorul de 29-27, la capatul unei întâlniri echilibrate, mai ales în prima repriza si este acum pe locul zece, cu 16 puncte, la trei lungimi de universitarii suceveni. Desi a pierdut, formatia suceveana a ramas pe locul opt în Liga Nationala, având 19 puncte.

Meciul dintre cele doua formatii a început sub semnul echilibrului astfel ca, pâna în minutul 9, când scorul era egal 6-6, niciuna dintre echipe nu a reusit sa se desprinda la o diferenta mai mare de un gol. Au urmat cinci minute excelente pentru hanbalistii gorjeni care, dupa ce au egalat la sase au mai punctat înca de trei ori consecutiv si în minutul 14 tabela arata 9-6 în favoarea gazdelor. Elevii lui Petru Ghervan s-au apropiat la un gol, scor 9-8, dar finalul de repriza a apartinut celor de la Pandurii. Scor la pauza: 15-12.

Cei care au iesit mai bine de la vestiare au fost jucatorii suceveni. Pâna în minutul 35, acestia au reusit sa se apropie din nou la un singur gol de gazde, scor 16-15. A urma însa o cadere a studentilor si pe fondul numeroaselor ratari ale Universitatii Suceava, Pandurii a reusit sa se desprinda la cinci goluri, 20-15. Avantajul gazdelor a fost chiar de sapte goluri în minutul 51, scor 28-21.

La adapostul acestui avans, gorjenii au jucat mai relaxat si finalul de meci a apartinut sucevenilor, care au punctat de sase ori, în timp ce gazdele au mai înscris doar doua goluri. Scor final 29-27 si visul unei participari într-o cupa europeana se îndeparteaza pentru moment de tabara lui Petru Ghervan. „ A fost un meci asa cum ma asteptam sa fie, adica foarte greu. Gazdele au avut de partea lor absolut tot. Vorbind metaforic pot spune ca „râul si ramul” au tinut cu ei. Din pacate, noi am alternat momentele bune de joc cu momentele slabe si asta ne-a costat. Trebuie sa revedem acest meci pe caseta si sa rezolvam carentele din joc pentru ca ne asteapta alte partide dificile. Urmeaza meciul cu Medgidia, o echipa solida, în forma, chiar daca azi a pierdut acasa cu UCM Resita”, a declarat Petru Ghervan.

Stiinta Bacau si UCM Resita au câstigat la limita

Etapa a XVIII-a disputata ieri, a consemnat rezultate destul de strânse. Steaua a învins Poli Timisoara si se mentine lider, cu patru puncte avans fata de HCM Constanta. Echipa lui Lucian Râsnita a câstigat acasa cu HC Odorhei si asteapta în continuare un pas gresit al elevilor lui Dumitru Berbece.

Podiumul Ligii Nationale este încheiat de Stiinta Bacau. Cu un  Sandu Iacob în forma de zile mari, bacauanii au câstigat la Oradea, scor 32-31, pe terenul unei echipe aflate în mare suferinta de puncte.

UCM Resita s-a impus greu la Medgidia în derby-ul etapei, în timp ce duelul dintre codasele clasamentului, Uztel-Romvag, a fost câstigat de ploiesteni, scor 26-24. Surprinzatoare este diferenta de goluri cu care s-a impus Minaur Baia Mare în întâlnirea cu Dinamo Baumit. Maramuresenii au învins cu 31-26 si au revenit pe locul cinci în ierarhia Ligii Nationale.

Rezultatele complete ale etapei:

HCM Constanta – HC Odorhei 31-24 (16-15)

CSM D&C Oradea – Stiinta Bacau 31-32 (18-19)

Uztel Ploiesti – Romvag Caracal 26-24 (14-8)

CSM Medgidia – UCM Resita 35-36 (18-18)

Energia Pandurii Tg. Jiu – CS Universitatea Suceava 29-27 (15-12)

HC Minaur Baia Mare – Dinamo Baumit Bucuresti 31-26 (17-15)

Steaua MFA Bucuresti – Poli Izometal Timisoara 33-27 (15-13)

Clasament

1. Steaua MFA Bucuresti  18 15 1 2 596-495 31p

2. HCM Constanta   18 12 3 3 519-447 27p

3. Stiinta  Bacau   18 11 4 3 552-528 26p

4. UCM Resita    18 12 0 6 557-527      23p*

5. Minaur Baia Mare   18 9 3 6 521-507 21p

6. CSM Medgidia   18 9 2 7 524-513 20p

7. HC Odorhei    18 9 2 7 491-503 20p

8. CS Universitatea Suceava 18 8 3 7 527-498 19p

9. Dinamo Baumit Bucuresti 18 8 0 10 501-508 16p

10. Energia Pandurii Tg. Jiu  18 8 0 10 480-489 16p

11. Poli Izometal Timisoara  18 7 0 11 435-447 14p

12. CSM D&C Oradea  18 5 2 11 495-523 12p

13. Uztel Ploiesti   18 3 0 15 440-531 6p