Fotbal. Liga I : Rapid si Dinamo au facut pasi gresiti

Rapid – Poli Timisoara 0 – 1

Nebunie de meci în Giulesti! Duminica seara, în ultima partida a etapei, Rapid si Poli Timisoara si-au masurat fortele în fata unui Giulesti ce a început încurajându-si favoritii si a sfârsit cerând, insistent, minute în sir, demisia antrenorului Mircea Rednic. Veniti cu gândul bine precizat de a învinge, elevii profesionistului Dusan Uhrin Jr. si-au îndeplinit obiectivul, câstigând trei puncte extrem de importante si anuntându-se candidati seriosi la locul doi, pozitie care garanteaza calificarea în preliminariile Ligii Campionilor.

Rapidistii au început în forta partida. În minutul 10, centralul Balaj a dictat lovitura libera indirecta din afara careului pentru gazde, dar sutul lui Ionut Stancu a trecut mult peste poarta. Dupa alte zece minute, Daniel Pancu si-a încercat norocul, dar mingea trimisa din afara careului de „Ronaldo din Giulesti” a ocolit cu putin spatiul portii timisorene.

La faza imediat urmatoare, dar la cealalta poarta, Arman Karamian, titularizat alaturi de mult mai cunoscutul sau frate, Artiom, si-a aratat pentru prima data clasa, testându-l pe Dani Coman cu un sut plasat, respins însa în corner de goalkeeper-ul giulestean. Rapidistii au ratat o noua ocazie în minutul 26, când Mugurel Buga a expediat primul sut al gazdelor pe spatiul portii, parat însa de Popa.

Minutul 36 avea sa aduca golul si, odata cu el, nelinistea în tribune: Badoi trimite perfect în careu pentru Arman Karamian, armeanul trimite plasat cu capul si scorul devine 1-0. Rapidistii au avut însa toate motivele de a protesta, pentru ca balonul centrat de pe partea dreapta de fostul jucator al Rapidului si al Stelei depasise cu toata circumferinta linia de fund.

Pâna la pauza, elevii lui Mircea Rednic au mai ratat o noua ocazie de a marca, în minutul 41, când Milhazes a reluat periculos spre propria poarta centrarea la firul ierbii expediata de Cesinha, dar Popa a fost din nou salvator, evitând un autogol de-a dreptul rusinos.

La doar doua minute de la iesirea de la cabine, timisorenii au fost la un pas de a da lovitura de gratie, însa, scapat singur cu Dani Coman, Gigel Bucur nu a putut introduce mingea în poarta.

Dupa alte doua minute, Giulesti-ul ofteaza din nou, la cea mai mare ratare a meciului: Joao Paolo suteaza din doar cinci metri în bratele portarului Politehnicii, desi acesta era în genunchi. Cu 20 de minute înainte de final, rapidistii au avut din nou motive sa se considere dezavantajati de arbitraj, dupa ce brigada condusa de Cristi Balaj nu a vazut hentz-ul clar comis de Cânu la marginea careului banatean.

Finalul a apartinut în totalitate gazdelor, dar numai din punctul de vedere al posesiei. Asta pentru ca rapidistii nu au reusit în ultimul sfert de ora niciun sut de poarta bravului Popa si, spre disperarea antrenorului Mircea Rednic, partida s-a încheiat cu scorul de 0-1, în scandarile Giulestiului: „Demisia! Demisia!”.

Rapid: D. Coman – Sapunaru, Maftei, M. Constantin, I. Stancu – N. Grigore – Pancu, Grigorie (E. Dica, 68), Cesinha (J. Paolo, 57) – Burdujan, Buga (Boya, 57). Antrenor: Mircea Rednic.

Poli Timisoara: M. Popa – Badoi, Brezinsky, Cânu, Milhazes – Borbely – Abiodun, Aliuta (Tibi Balan, 72), Art. Karamyan – G. Bucur, Arman Karamyan (Axente, 82). Antrenor: Dusan Uhrin Jr.

Dinamo – Farul Constanta 0 – 0

Cine nu si-ar dori un debut pe banca echipei de suflet în fata propriilor fani, într-un meci considerat facil, împotriva uneia dintre echipele candidate la retrogradare! Desi a avut parte de asa ceva, Gigi Multescu regreta deja întâlnirea cu Farul. Privilegiul s-a transformat într-o mare dezamagire, iar scorul înscris la final pe tabela din Stefan cel Mare, 0-0, a complicat si mai mult situatia „câinilor”, care se îndeparteaza din ce în ce mai mult de îndeplinirea obiectivului.

În ciuda rezultatului final, partida din „Groapa” a fost una a marilor ratari. Prima dintre ele s-a consemnat chiar în minutul 5, când Vlas a retinut foarte bine lovitura libera executata de Catalin Munteanu. Acelasi goalkeeper constantean a scos mai apoi un sut expediat de Adrian Cristea, respingând în corner. Dupa ce au cerut în minutul 22 un penalty la cazatura lui Danciulescu, „câinii” si-au continuat asediul si în cea de-a doua jumatate a primei reprize. Fara succes, însa! Zicu, Bratu si Cristea au sutat fie pe lânga, fie în bratele bravului portar al oaspetilor.
Actul secund a avut, la fel ca primul, multe faze de poarta. Diferenta consta însa în faptul ca, spre deosebire de primele 45 de minute, „rechinii” si-au aratat si ei coltii. Prima ratare a acestui mitan a apartinut însa tot dinamovistilor: sut puternic al lui Bratu în minutul 53, dar „torpila” ex-rapidistului izbeste transversala. Dupa o noua ocazie irosita de Bratu, constantenii aveau sa rateze si ei exasperant, în minutele 74 si 78, când Gerlem si Voiculet ar fi putut deveni eroi, dar au sutat fie în Lobont, fie în transversala „câinilor”.

Dinamo a terminat meciul în genunchi, „Pisica” salvând un nou sut superb al aceluiasi Voiculet, cu doar câteva secunde înainte de final. Scor final 0-0 si noul antrenor al bucurestenilor, Gigi Multescu, debuteaza cu stângul într-un meci pe care ar fi trebuit sa îl câstige fara probleme.

Dinamo: Lobont – Galliquio, Moti, Izvoranu (Pekaric, 46), Pulhac – Ad. Cristea, Ropotan, C. Munteanu (Miranda, 64)– Fl. Bratu, Danciulescu, Zicu (Torje, 46). Antrenor: Gheorghe Multescu.
Farul: Vlas – Farmache, I. Barbu, Schiopu, Maxim – Bacila, Todoran, Patrascu, Voiculet – Gerlem (Nanu, 74), Chico (Gosic, 62). Antrenor: Ion Marin.