Rugby, Divizia Nationala : Final de stagiune

Bucovina Suceava – Olimpia Bucuresti 10 – 15 (3 – 7)

Echipa locala de rugby, CSM Bucovina Suceava, a încheiat sâmbata al doilea sezon consecutiv de prezenta în prima divizie a rugby-ului românesc pe un onorabil loc 3 în turneul „play-out” si totodata, pe pozitia a 9-a la nivel national.

În ultima etapa din actuala stagiune, rugby-stii pregatiti de Constantin Vlad au pierdut pe teren propriu, scor 10-15, în fata câstigatoarei turneului, Olimpia Bucuresti.

Oaspetii au început tare partida si în minutul 8 conduceau deja cu 7-0, în urma unui eseu transformat. Zece minute mai târziu, sucevenii reduc din diferenta printr-o lovitura de pedeapsa semnata de Ignea. Afectate de numeroase accidentari, precum si de eliminarea temporara a lui Stângu, gazdele s-au vazut nevoite sa intre însa în dezavantaj la pauza, scor 3-7.

Actul secund debuteaza dupa un alt tipar, iar în minutul 2, Bucovina preia conducerea pe tabela de marcaj datorita unui eseu de penalitate, completat de transformarea aceluiasi Ignea. Bucuria sucevenilor a durat însa doar doua minute, oaspetii culcând balonul în terenul de tinta dupa o greseala a defensivei adverse. Desi nu a reusit transformarea, Olimpia a trecut la conducere cu 12-10, pentru ca în minutul 30 sa-si treaca în cont înca trei puncte dupa o lovitura de pedeapsa.

Secventele de final au regasit gruparea suceveana în jumatatea de teren adversa, dar terenul foarte greu si tânara reduta bucuresteana s-au dovedit obstacole serioase pentru încercarea gazdelor de a întoarce soarta partidei.
În alte doua partide din ultima runda, Politehnica Iasi s-a impus pe terenul „lanternei rosii”, RC Grivita Bucuresti, scor 24-0, în timp ce CFR Brasov a câstigat cu 11-3 „derby-ul suferintei” jucat în compania celor de la RC Bârlad, insuficient însa pentru a evita retrogradarea.

1.       Olimpia Bucuresti      10      9        0        1        260-75          42p

2.       Politehnica Iasi         10      7        0        3        231-121        36p

3.       Bucovina Suceava     10      7        0        3        189-145        31p

4.       RC Bârlad                 10      3        0        7        135-235        14p

5.       CFR Brasov              10      3        0        7        110-242        14p

6.       RC Grivita                10      1        0        9        82-188          6p*