FOTBAL. Liga III-a : Derby in mocirla

Juventus Falticeni – Cetatea Suceava    1 – 0 (1 – 0)

Cu promovarea asigurata înca din etapa precedenta, Cetatea Suceava a bifat vineri seara a treia înfrângere din actualul sezon. Pe un teren impracticabil din cauza ploilor abundente din ziua jocului, fotbalistii lui Marian Pana au întâlnit o echipa falticeneana mult mai motivata si dornica sa încheie campionatul în prima jumatate a clasamentului.

Juventus s-a impus cu 1-0 în derby-ul sucevean al rundei a XXXI-a, gratie golului marcat de Ovidiu Pacurari în minutul 28. Partida a fost lipsita de orice veleitati tehnico-tactice, cei 22 de jucatori de pe teren luptându-se în primul rând cu numeroasele balti de pe gazonul Stadionului „Nada Florilor”.

Încurajati de aproximativ 1.000 de spectatori, fotbalistii Juventusului s-au adaptat mai usor la conditiile improprii în care s-a disputat meciul si, în minutul 12, au ratat prima ocazie prin Streinu, care a reluat spre poarta lui Rohetki o centrare expediata de Vrabie. Titularizat în avanposturi alaturi de ex?falticeneanul Andrei Ailenei, juniorul Bogdan Lupu a fost foarte aproape de deschiderea scorului, dar s-a precipitat în fata portii echipei gazda. Primul si singurul gol al întâlnirii a fost marcat în minutul 28 de Ovidiu Pacurari, dintr-o lovitura libera indirecta de la 10 metri, acordata destul de usor de centralul bacauan Horea Abrudan. Pantea i-a asezat balonul celui poreclit „Maradona” si acesta a trimis în plasa portii sucevene, cu toate ca elevii lui Marian Pana au facut un zid din 10 jucatori.

Celpan&Co. au echilibrat  treptat jocul si Andrei Ailenei a sutat din unghi, fara a reusi însa sa-l învinga pe Mihai. În repriza secunda, fazele de poarta au fost si mai putine, majoritatea duelurilor având loc la mijlocul terenului. Pe final de meci, Ionel Celpan putea restabili egalitatea pe tabela de marcaj, dar sutul sau, din lovitura libera de la 25 de metri, a fost respins de la radacina barei de portarul falticenenilor.

În urma acestui rezultat, Cetatea Suceava ramâne cu acelasi numar de puncte, 72, iar marti va întâlni, pe Stadionul „Areni”, formatia FC Bârlad. De partea cealalta, Juventus Falticeni are 46 de puncte si ar putea încheia sezonul pe un nesperat loc 6.