FOTBAL liga II : CS Otopeni a promovat in primul esalon

CS Otopeni a câstigat sâmbata întâlnirea de pe teren propriu cu Prefab Modelu, Corcoveanu si Manea reusind sa înscrie câte un gol pentru gazde. Partida s-a terminat cu scorul de 2-0, iar elevii lui Liviu Ciobotariu au ca si asigurata promovarea în Liga I, întrucât Petrolul Ploiesti nu a reusit ieri sa învinga pe FC Brasov.

Etapa cu numarul 32 din esalonul secund a pus capat cursei pentru promovare. Ploiestenii de la Petrolul au remizat, scor 1-1, cu trupa antrenata de Razvan Lucescu si astfel, fosta echipa a lui Marian Pana si-a asigurat si matematic promovarea în Liga 1.

 

Seria I

 

Forex Brasov – Dunarea Giurgiu 0-1

Delta Tulcea – Inter Gaz 1-0 

CSM Focsani – Progresul Bucuresti 2-3

Sportul Studentesc – FC Botosani 0-1

Dinamo II – FCM Câmpina 1-2

CS Otopeni – Prefab Modelu 2-0

Dunarea Galati – FCM Bacau 1-1

Concordia Chiajna – FC Sacele        3-0

Petrolul Ploiesti – FC Brasov  1-1

Clasament

 

1.        FC Brasov                                 32       23       5         4         76-21         74p

2.        CS Otopeni                                32       20       5         7         71-41         65p

3.       Petrolul Ploiesti                     32      17      7        8        57-31        58p

4.       Concordia Chiajna                  32      16      6        10      47-40        54p

5.       Prefab Modelu                       32      15      7        10      48-33        52p

6.       Forex Brasov                        32      14      6        12      34-22        48p

7.       Dunarea Giurgiu                     32      12      10      10      32-37        46p

8.       Dinamo II                             32      12      9        11      59-70        45p

9.       Delta Tulcea                         32      13      5        14      35-37        44p

10.     FC Botosani                          32      12      8        12      31-39        44p

11.     Progresul Bucuresti                32      12      8        12      38-34        43p*

12.     Sportul Studentesc                32      10      11      11      36-42        41p

13.     FCM Bacau                           32      8        14      10      32-32        38p

14.     FCM Câmpina                        32      10      7        15      29-45        37p

15.     Inter Gaz                             32      8        7        17      40-47        31p

16.     CSM Focsani                        32      7        10      15      37-49        31p

17.     Dunarea Galati                      32      6        7        19      23-63        25p

18.     FC Sacele                            32      1        12      19      11-53        15p

·         Echipa penalizata cu 1 punct

Seria a II-a

FC Drobeta – FCM Resita                    3-0

Liberty Salonta – CSM Râmnicu Vâlcea  4-1

Muresul Deva – IS Câmpia Turzii           2-2

Jiul Petrosani – Corvinul Hunedoara       5-0

Ariesul Turda – Minerul Lupeni             4-2

FC Târgoviste – FC Bihor                    1-0

FC Caracal – FC Arges                       1-1

Apulum Alba Iulia – Poli II Timisoara      2-2

 

Clasament

 

1.       FC Arges                            32      24      4        4        74-20        75p*

2.       Gaz Metan Medias                31      22      1        8        71-37        67p

3.       Apulum Alba Iulia                 32      17      6        9        51-33        57p

4.       CSM Rm. Vâlcea                  32      17      6        9        50-37        57p

5.       FC Drobeta                         32      16      7        9        45-29        55p

6.       Jiul Petrosani                       32      17      8        7        50-25        54p**

7.       Muresul Deva                      32      14      7        11      37-37        49p

8.       Liberty Oradea                    32      13      7        12      35-31        46p

9.       FC Bihor                             32      12      8        12      28-31        44p

10.     FC Târgoviste                     32      11      10      11      41-39        43p

11.     Minerul Lupeni                     32      10      10      12      40-42        40p

12.     ISCT                                 32      11      7        14      29-37        40p

13.     Ariesul Turda                      32      9        8        15      31-46        35p

14.     CFR Timisoara                     31      9        6        16      28-41        33p

15.     Poli II Timisoara                   32      8        6        18      25-52        30p

16.     CSM Resita                         32      8        5        19      33-62        29p

17.     FCM Caracal                       32      5        7        20      28-53        22p

18.     Corvinul Hunedoara              32      4        7        21      19-63        19p

         * Echipa penalizata cu 1 punct

** Echipa penalizata cu 5 puncte