Complex sportiv polivalent pentru o Suceava sanatoasa

Angela Zarojanu, candidatul Partidului National Liberal pentru Primaria Municipiului Suceava, a prezentat marti, Proiectul Complexului Sportiv care se va construi în zona Metro. Astfel, pe o suprafata de peste 10 hectare în zona Metro, Suceava trebuie sa realizeze un complex sportiv care sa includa un nou stadion modern, o sala de sport polivalenta, un bazin de înot, un hotel pentru sportivi, parcare care sa deserveasca întreg complexul. Toate aceste constructii trebuie sa fie parte a unui campus care sa cuprinda si terenuri de tenis, terenuri de baschet în aer liber, piste pentru atletism, pentru biciclete, dar si pentru role sau skateboard-uri, astazi tot mai multi tineri fiind atrasi de aceste sporturi. Un stadion modern este mai mult decât necesar, pentru ca cel prezent nu are tribunele sigure si nici un loc de parcare pentru spectatori. Sala polivalenta e o dorinta veche a sucevenilor si este cu atât mai necesara acum când în Suceava avem o echipa de handbal cu performante remarcabile care va juca în viitorul sezon în Challenge Cup. Iar o sala polivalenta poate fi utilizata si pentru concerte si evenimente culturale. Infrastructura pentru atletism este o necesitate pentru sportivii care promoveaza Suceava chiar si la Olimpiada. „Cristina Casandra la atletism sau Alexandru Bodnar la tir cu arcul sunt cei doi suceveni ai nostri care ne vor reprezenta la Beijing si carora le doresc sa se întoarca acasa cu medalii. Pe lânga sportul de înalta performanta, municipalitatea trebuie sa se gândeasca si la sportul de agrement, de întretinere pentru fiecare dintre noi. Din ce în ce mai multi suceveni doresc sa iasa din casa si sa faca miscare ca raspuns la stress-ul zilnic. Foarte multa verdeata, alei pentru jogging sau plimbari pe role este ceea ce îmi doresc sa realizez. Ceea ce vedem în filme, putem realiza si aici în orasul nostru, pentru noi, pentru copiii nostri. Deasemenea, constructia unui nou strand este o prioritate mai ales ca verile devin tot mai lungi si mai calduroase. Ce câstiga Suceava daca realizam acest Complex Sportiv?

   1. sanatate pentru suceveni, dezvoltare armonioasa
   2. spirit de competitie, spirit de echipa, performanta
   3.  promovarea Sucevei prin sport.

Este un proiect obligatoriu, pentru ca orasul nostru sa fie sanatos”, precizeaza Angela Zarojanu.