Fotbal : Germinal-Neftci 1-1. Azerii, favoriti pentru finala cu FC Vaslui

Sezonul 2008/2009 al cupelor europene a început deja. În acest week-end s-au disputat primele manse ale turului doi din Intertoto, competitie unde Liga lui Mitica are o singura reprezentanta: ocupanta locului sapte în sezonul trecut, FC Vaslui.
Calificata direct în finala (turul trei) datorita coeficientului european al Ligii I, moldovenii sunt cap de serie si vor evolua pentru un loc în ultimul tur preliminar al Cupei UEFA cu învingatoarea din dubla KFC Germinal Beerschot Antwerpen – PFC Neftci. Din fericire pentru gruparea patronata de Adrian Porumboiu, mansa tur a acestei dispute, partida ce a avut loc în Belgia, s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, astfel încât azerii au devenit favoriti la calificare.

Meciul de pe stadionul “Olympisch” din Antwerp a fost dominat în marea lui parte de formatia gazda, Germinal deshizând scorul în minutul 18 prin Sanharib Malki. Surpriza a venit în minutul 31, când Neftci a reusit egalarea, prin Giorgi Adamia. Germinal si-a continuat asaltul la poarta azera, dar Didier Dheedene a ratat o ocazie monumentala în minutul 62 si scorul a ramas neschimbat pâna la final, 1-1.
Iata si celelalte scoruri din Intertoto: Grasshoppers Zurich – KS Besa 2-1, FK Teplice – Honved Budapesta 1-3, Cernomorets Burgas – NK Gorica 1-1, FC Saturn – FC Etzella Ettelbrück 7-0 , Sturm Graz – Sahtior Soligorsk 2-0, OFK Grbalj – Sivasspor 2-2, FC Tiraspol – SC Tavria Simferopol 0-0.