Comisiile de specialitate din cadrul Consiliului Judetean Suceava, stabilite in sedinta extraordinara

Consiliul Judetean Suceava se poate spune ca a fost „de facto” constituit în cursul zilei de luni, în urma unei sedinte extraordinare, în care s-au stabilit comisiile de lucru si componenta acestora. Ca si în mandatul trecut, în CJ Suceava vor functiona 6 comisii, dintre acestea 3 fiind mai importante: Comisia de buget-finante, Comisia de urbanism si cea de învatamânt si protectie sociala.  Cum era de asteptat, majoritatea simpla din CJ Suceava care apartine PD-L a facut concesii în privinta presedintiei si a functiei de secretar doar la cele trei comisii care, din punct de vedere al proiectelor pe care le propune si a activitatii, lucrurile nu sunt nici pe departe interesante.  

Presedintele CJ, Gheorghe Flutur, a multumit plenului pentru operativitatea cu care a reusit sa-si desemneze membrii si mai ales conducerile si a anuntat ca în foarte scurt timp va fi convocata o sedinta ordinara de CJ în cadrul careia sa fie propriu-zis demarata activitatea CJ Suceava. De la sedinta de luni au lipsit fostul presedinte al CJ, Gavril Mîrza si „jumatate” din consilierii PNL, adica Angela Zarojanu si Mihai Steiciuc.  

Lectia majoritatii PD-L a fost foarte rapid învatata de cei din PSD si PNL si cum nici macar opozitia (care reprezinta jumatate dintre consilieri) nu a  fost prezenta la sedinta, nu a fost cazul de prea multe discutii sau „proteste” la adresa componentei comisiilor, motiv pentru care se poate spune ca sedinta s-a desfasurat în cele mai bune conditii si într-un timp record.  

Iata care este componenta comisiilor de specialitate din cadrul CJ:

I. Comisia pentru studii, programe, prognoze, buget-finante, societati comerciale, regii autonome si servicii:

         1. Balan Ioan (presedinte)
         2. Barbu Sorina (secretar)
         3. Mîrza Gavril
         4. Olaru Florin Costica
         5. Stirbu Petru
         6. Vatavu Marius
         7. Zarojanu Angela
         8. Andronache Vasile
         9. Badelita Ioan
        10. Dragan Sabin Adrian
        11. Iacob Gheorghe
        12. Macovei Cristinel
        13. Popovici Corneliu

 

II. Comisa pentru agricultura, silvicultura, cadastru si protectia mediului:

         1. Cristache Bogdan
         2. Lesanu Petru-Paul
         3. Nita Marin Gheorghe
         4. Simeria Petre (secretar)
         5. Corjuc Ioan
         6. Grozavu Mihai (presedinte)
         7. Slevoaca Doru Gavril

 

III. Comisia pentru organizare si dezvoltare urbanistica, realizarea lucrarilor publice, culte, protectia monumentelor istorice, administrarea domeniului public si privat:

         1. Andronache Vasile
         2. Dascalu Ioan Dan (secretar)
         3. Dragan Sabin Adrian (presedinte)
         4. Grozavu Mihai
         5. Iacob Gheorghe
         6. Slevoaca Doru Gavril
         7. Steiciuc Aurel-Mihai
         8. Badale Ion
         9. Boghian Marius Mihai
        10. Carcalete Petru
        11. Gospodaru Gabriel Dan
        12. Malasinca Dumitru
        13. Mîrza Gavril
        14. Olaru Florin Costica
        15. Simeria Petre
        16. Vranau Nicolai
        17. Zarojanu Angela

 

IV. Comisia pentru tineret, sport, turism, colaborare cu organizatii neguvernamentale, cu românii de peste hotare, relatii externe si integrare europeana:

         1. Agoutin Carmen – Constantina (presedinte)
         2. Badale Ion
         3. Corjuc Ioan (secretar)
         4. Macovei Cristinel
         5. Stecyk Roman
         6. Cristache Bogdan
         7. Slevoaca Simion
         8. Stirbu Petru
         9. Vatavu Marius

 

V. Comisia pentru învatamânt, cultura, cercetare stiintifica, sanatate, protectie sociala si protectia copilului:

         1. Badelita Ioan
         2. Boghian Marius Mihai
         3. Carcalete Petru (presedinte)
         4. Creteanu Mihai
         5. Cretu Florin
         6. Gospodaru Gabriel Dan (secretar)
         7. Slevoaca Simion
         8. Agoutin Carmen – Constantina
         9. Barbu Sorina
        10. Dascalu Ioan Dan
        11. Lesanu Petru-Paul
        12. Steiciuc Aurel-Mihai
        13. Uricec Eugen Constantin

 

VI. Comisia pentru administratie publica locala, juridica, de disciplina, apararea ordinii publice, respectarea drepturilor si libertatilor cetatenilor:

         1. Malasinca Dumitru (secretar)
         2. Popovici Corneliu (presedinte)
         3. Uricec Eugen Constantin
         4. Vranau Nicolai
         5. Balan Ioan
         6. Creteanu Mihai
         7. Cretu Florin
         8. Nita Marin Gheorghe
         9. Stecyk Roman