Handbal, Liga Nationala : Transferurile verii in handbalul masculin romanesc

Iata situatia transferurilor realizate de cele 14 formatii din Liga Nationala:

STEAUA MFA BUCURESTI

Antrenor: Dumitru Berbece

Veniri: Bozidar Nadoveza (inter stânga – HCM Constanta), Dan Andrei Savenco (pivot – CSM Medgidia), Razvan Cenusa (portar ).

Plecari: Claudiu Dediu (inter stânga – Stiinta Bacau), Bogdan Voina (extrema stânga).

HCM CONSTANTA

Antrenor: Vasile Stânga

Veniri: Kreso Ivankovic (centru), Silviu Baiceanu (pivot – Goppingen, Germania), Alexandru Sabou (extrema stânga – Minaur Baia Mare), Zoltan Majeri (portar – Norvegia), Darko Pavlovic (inter dreapta – Serbia).

Plecari: Bozidar Nadoveza (inter stanga – Steaua MFA Bucuresti), Sasa Djukic (inter dreapta – Bidasoa, Spania).

UCM RESITA

Antrenor: Aihan Omer

Veniri: Eremia Pârâianu (pivot – US Creteil, Franta), Marian Filip (inter stânga – Dinamo Baumit), Mihaly Pereverzia (portar – Debrecen, Ungaria), Michal Kraus (extrema dreapta – MT Melsungen, Germania), Martin Prachar (pivot – Stiinta Bacau), Yan Vizhbovskyy (centru – Minaur Baia Mare), Nenad Damjanovic (portar – Poli Izometal Timisoara), Ion Stan (inter dreapta – Centrul National Olimpic).

Plecari: Vladimir Kovacevic, Barnabas Olah.

STIINTA BACAU

Antrenor: Gabriel Armanu

Veniri: Claudiu Dediu (inter stânga – Steaua MFA Bucuresti), Alin Bondar (centru – Minaur Baia Mare).

Plecari: Daniel Anca (inter stânga – Ebidem Melilla, Spania), Martin Prachar (pivot – UCM Resita).

CS UNIVERSITATEA SUCEAVA

Antrenor: Petru Ghervan

Veniri: Marius Ismail (pivot), Florin Acatrinei (inter dreapta – LPS Piatra Neamt), Matei Serban (pivot – LPS Piatra Neamt).

Plecari: Silviu Hapenciuc (retras din activitate)

HC ODORHEI

Antrenor: Constantin Stefan

Veniri: Razvan Rapciuga (centru – CSM Medgidia), Marian Rapciuga (extrema stanga – CSM Medgidia), Lukas Gamrat (inter stanga – Erste Bekes FKC, Ungaria), Andras Raffai (centru – Erste Békés FKC, Ungaria), Laszlo Jakab (centru – Szazhalombatta, Ungaria), Goran Andrijasevic (inter dreapta – Energia Pandurii Tg. Jiu), Daninfeld Gabriel (inter dreapta – LPS Iasi)

Plecari: Adrian Drutu (portar – Dinamo Baumit), Raul Marian (centru – U Transilvania Cluj), Darko Radic (Universitatea Pitesti), Birtalan Istvan.

MINAUR BAIA MARE

Antrenor: Petre Avramescu

Veniri: Alexandru Asoltanei (extrema stânga – Centrul National Olimpic), Andrei Popescu (centru – Centrul National Olimpic), Ciprian Revnic (extrema stânga – Minaur Baia Mare 2), Andrei Muresan (pivot – Minaur Baia Mare 2), Nikola Jovicki (centru – Safilar Arad), Andrei Buciuman (centru – Extrem Baia Mare), Florin Apostol (inter stânga – Safilar Arad), Srdjan Gavrilovic (extrema dreapta – Mladost Cacak).

Plecari: Yan Vizhbovskyy (centru – UCM Resita), Alexandru Sabou (extrema stânga – HCM Constanta), Alin Bondar (centru – Stiinta Bacau), Silviu Surducan (inter dreapta – CSM Oradea), Marius Kovacs (extrema stânga – CSM Bistrita), Gyozo Tomori (inter stânga).

CSM MEDGIDIA

Antrenor: Ion Craciun

Veniri: Miodrag Kazic (extrema dreapta – HCM Constanta), Radu Samoila (centru – U Transilvania Cluj), Horia Marinescu (extrema dreapta – HCM Brasov), Ionut Oselinsche (extrema stânga), Doru Sava (pivot – Calarasi), Alexandru Zaharia (inter stânga – Vaslui), Adrian Stoicescu (pivot – Ploiesti), Gabriel Borodi (portar – CSM Oradea).

Plecari: Enis Murtaza (Pandurii Tg. Jiu), Razvan Rapciuga (centru – HC Odorhei), Marian Rapciuga (extrema stânga – HC Odorhei), Dan Andrei Savenco (pivot – Steaua MFA Bucuresti), Uros Vukovic (extrema dreapta – HCM Constanta), Tomislav Broz (inter dreapta), Ionut Coada (Germania, liga inferioara).

DINAMO BAUMIT BUCURESTI

Antrenor: Eliodor Voica

Veniri: Adrian Drutu (portar – HC Odorhei), Emilian Marocico (portar – Centrul National Olimpic), Andrei Sânteiu (inter stânga – Centrul National Olimpic), Valentin Patru (extrema stânga – Centrul National Olmpic), Lucian Nica (Centrul National Olimpic).

Plecari: Marian Filip (inter stânga – UCM Resita).

ENERGIA PANDURII TÂRGU-JIU

Antrenor: Sorin Toacsen

Veniri: Enis Murtaza (centru – CSM Medgidia), Mirko Stojanovic (inter dreapta – Serbia), Marius Florea (extrema stânga), Paul Giotoiu (pivot – Spania, liga a 2-a), Vali Popescu (inter stânga)

Plecari: Cristian Preda (inter stânga – CSM Oradea), Mihai Iordachita, Goran Andrijasevic (inter dreapta – HC Odorhei), Milos Mitrovic, Liviu Ghira, Marius Mihoci.

POLI IZOMETAL TIMISOARA

Veniri: Kenyeres Pal (portar – Gyongyosi FKK, Ungaria), Vass Zoltan (portar – Gyongyosi FKK, Ungaria), Nagy Csaba (extrema dreapta – Bekesi FKC, Ungaria)

Plecari: Nenad Damjanovic (portar – UCM Resita), Vasile Viman (portar – CSM Oradea).

CSM D&C ORADEA

Antrenor: Adrian Rus

Veniri: Ciprian Jeler (extrema stânga – CSM Bistrita), Cristian Preda (inter stânga – Energia Pandurii Tîrgu Jiu), Silviu Surducan (inter dreapta – Minaur Baia Mare), Vasile Viman (portar – Poli Izometal Timisoara), Flavius Cânpan (Centrul National Olimpic), Paul Botas (portar – Centrul National Olimpic), Valentin Istoc (CSM Satu Mare), Cosmin Osvad (CSM Satu Mare), Dragan (Activ Oradea), Gale (Activ Oradea)

Plecari: Razvan Cîrstoaia (extrema dreapta – Universitatea Pitesti), Paul Nemenco (extrema dreapta – Universitatea Pitesti), Gabriel Borodi (portar – CSM Medgidia), Neven Dojonovic, Dejan Dorardzijek, Vladan Sucurovic.

U TRANSILVANIA CLUJ-NAPOCA

Antrenor: Liviu Jurca

Veniri: Mirko Milosevici (inter dreapta – Steaua Rosie Belgrad, Serbia), Darko Trifkovici (pivot – Bekes KSK, Ungaria), Goran Duricin (extrema dreapta – Bekes KSK, Ungaria), Raul Marian (centru – HC Odorhei), Calin Hagiu (inter stânga – Centrul National Olimpic), Tudor Stanescu (portar – Centrul National Olimpic).

Plecari: Radu Samoila (centru – CSM Medgidia), Ezechil Besutiu (CSM Satu Mare), Paul Boizasean, Bogdan Hagau.

CS UNIVERSITATEA PITESTI

Antrenor: Titel Raduta

Veniri: Razvan Cîrstoaia (extrema dreapta – CSM Oradea), Paul Nemenco (extrema dreapta – CSM Oradea).

Plecari: –