Fotbal : Start in Liga Campionilor

Sezonul 2008-2009 al Ligii Campionilor debuteaza astazi cu meciurile primului tur preliminar. Editia din acest an aduce pe tabloul celei mai importante competitii europene la nivel de club si doua reprezentante ale fotbalului romanesc: CFR Cluj si Steaua Bucuresti, echipe lipsite însa de emotiile primelor doua runde, datorita coeficientului UEFA înregistrat de tara noastra pe parcursul ultimelor cinci sezoane.

CFR Cluj, ultima campioana a Ligii I, calificata în premiera în Liga Campionilor, va debuta abia în faza grupelor, în timp ce Steaua, ocupanta locului secund, va intra din postura de cap de serie în ultimul tur preliminar al competitiei, programat în august.

Daca jocurile rundei inaugurale sunt oarecum lipsite de interes, competitia se anunta mult mai animata începând cu turul secund, când pe „tintarul” competitiei îsi vor face prezenta nume precum Fenerbache Istanbul, Dinamo Kiev, Glasgow Rangers, Panathinaikos Atena sau Anderlecht Bruxelles, cluburi obisnuite cu fazele superioare ale cupelor europene.

Primul tur preliminar (15/16 iulie – 22/23 iulie):  

1. Linfield FC (Irlanda de Nord) – NK Dinamo Zagreb (Croatia)

2. Valetta FC (Malta) – FC Artmedia Petrzalka (Slovacia)

3. FC Dinamo Tbilisi (Georgia) – NSI Runavik (I-le Feroe)

4. FC Santa Coloma (Andorra) – FBK Kaunas (Lituania)

5. S.S. Murata (San Marino) – IFK Göteborg (Suedia)

6. Llanelli AFC (Tara Galilor) – FK Ventspils (Letonia)

7. Anorthosis Famugusta (Cipru) – FC Pyunik (Armenia)

8. FK Inter Baku (Azerbaidjan) – FK Rabotnicki (Macedonia)

9. Tampere United (Finlanda) – Buducnost Podgorica (Muntenegru)

10. F91 Dudelange (Luxemburg) – NK Domzale (Slovenia)

11. KS Dinamo Tirana (Albania) – FK Modrica (Bosnia)

12. FK Aktobe (Kazahstan) – FC Serif Tiraspol (R. Moldova)

13. Drogheda United FC (Irlanda) – Levadia Tallinn (Estonia)

14. FC BATE Borisov (Belarus) – Valur Reykjavík (Islanda)    

Al doilea tur preliminar (29/30 iulie – 5/6 august):  

Glasgow Rangers (Scotia) – Câstigatoarea meciului 4

SK Brann (Norvegia) – Câstigatoarea meciului 6

Câstigatoarea meciului 8 – Partizan Belgrad (Serbia)

Câstigatoarea meciului 9 – Câstigatoarea meciului 2

Câstigatoarea meciului 7 – Rapid Viena (Austria)

Câstigatoarea meciului 10 – Câstigatoarea meciului 1

Panathinaikos Atena (Grecia) – Câstigatoarea meciului 3

Câstigatoarea meciului 5 – FC Basel (Elvetia)

Câstigatoarea meciului 12 – Sparta Praga (Cehia)

Câstigatoarea meciului 13 – Dinamo Kiev (Ucraina)

Anderlecht Bruxelles (Belgia) – Câstigatoarea meciului 14

Beitar Ierusalim (Israel) – Wisla Kracovia (Polonia)

Fenerbahce Istanbul (Turcia) – MTK Budapesta (Ungaria)

Aalborg BK (Danemarca) – Câstigatoarea meciului 11.

Tragerea la sorti a ultimului tur preliminar, în care Steaua îsi va avea adversarul, este programata pentru data de 1 august 2008.