Fotbal : Punct final in turul intai al Ligii Campionilor

Liga Campionilor a programat la mijlocul acestei saptamâni mansele retur ale primului tur preliminar. Lipsita de nume sonore, runda inaugurala a consemnat calificari pe linie a echipelor favorite, campioana Croatiei, Dinamo Zagreb, sau cea a Suediei, IFK Göteborg, numarându-se printre echipele care au obtinut biletele pentru faza urmatoare a competitiei.

      Iata rezultatele complete înregistrate în mansa secunda a turului întâi si tabloul complet al jocurilor din turul al II-lea:
Turul I – retur (22/23 iulie)
Dinamo Zagreb (Croatia) – Linfield (Irlanda de Nord) 1-1

Artmedia Petrzalka (Slovacia) – FC Valetta (Malta) 1-0

NSI Runavik (I-le Feroe) – Dinamo Tbilisi (Georgia) 1-0

FBK Kaunas (Lituania) – FC Santa Coloma (Andorra) 3-1

IFK Göteborg (Suedia) –  S.S. Murata (San Marino) 4-0

FK Ventspils (Letonia) – AFC Llanelli (Tara Galilor) 4-0

FC Pyunik (Armenia) – Anorthosis Famugusta (Cipru) 0-2

FK Rabotnicki (Macedonia) – Inter Baku (Azerbaidjan) 1-1

Buducnost (Muntenegru) – Tampere United (Finlanda)  1-1

NK Domzale (Slovenia) – F91 Dudelange (Luxemburg)  2-0

FK Modrica (Bosnia) – KS Dinamo Tirana (Albania)   2-1

Serif Tiraspol (Moldova) – FK Aktobe (Kazahstan) 4-0

Levadia Tallinn (Estonia) – Drogheda United (Irlanda)  0-1

Valur Reykjavík (Islanda) – Bate Borisov (Belarus)  0-1

Turul II preliminar (29/30 iulie – 5/6 august):  

Glasgow Rangers (Scotia) – FBK Kaunas (Lituania)

SK Brann (Norvegia) – FK Ventspils (Letonia)

Inter Baku (Azerbaidjan) – Partizan Belgrad (Serbia)

Tampere United (Finlanda) – Artmedia Petrzalka (Slovacia)

Anorthosis Famugusta (Cipru) – Rapid Viena (Austria)

NK Domzale (Slovenia) – Dinamo Zagreb (Croatia)

Panathinaikos Atena (Grecia) – Dinamo Tbilisi (Georgia)

IFK Göteborg (Suedia) – FC Basel (Elvetia)

Serif Tiraspol (Moldova) – Sparta Praga (Cehia)

Drogheda United (Irlanda) – Dinamo Kiev (Ucraina)

Anderlecht Bruxelles (Belgia) – Bate Borisov (Belarus)

Beitar Ierusalim (Israel) – Wisla Kracovia (Polonia)

Fenerbahce Istanbul (Turcia) – MTK Budapesta (Ungaria)

Aalborg BK (Danemarca) – FK Modrica (Bosnia)

      CFR Cluj, campioana Ligii I, va debuta abia în faza grupelor, în timp ce Steaua, ocupanta locului secund, va intra din postura de cap de serie în turul III preliminar, programat în august. Tragerea la sorti a ultimului tur preliminar este programata pentru data de 1 august.