Fotbal, Liga a V-a : Seria I : Victorie categorica a Avantului Volovat

Avântul Volovat a început în forta noua editie a campionatului Ligii a V-a, învingând fara drept de apel pe Bucovina Serbauti, o grupare înscrisa în aceasta vara în competitie. Oaspetii si-au asigurat cele trei puncte înca din prima parte a întâlnirii, la pauza conducând cu 3-0. Cu înca patru goluri marcate în actul secund, ambitioasa echipa Volovat se anunta, si în acest an, una dintre echipele cu pretenntii de promovare.

Bucovina Serbauti – Avântul Volovat 0 – 7 (0 – 3)

Au marcat: Olenici (5), Bocancea (15), Gramada (30), Mosuc (50), Sturzu (60), Dunga (70), Craciun (72)

Bucovina: V. Tomasciuc – Ursache, Reut, Jhisniuc, Leuciuc, Munteanu, Bitu, Ivan, Sanduleac, Barnea, S. Tomasciuc. Au mai intrat: C. Leuciuc, Timiuc, Zurioc.

Avântul: Berbenciuc – Fl. Morariu, Gramada, Ursachi, Pînzariu, Sturzu, Nichitean, Moisuc, Olenici, Bocancea, M. Craciun. Au mai intrat: Juravle, Dunga, Bîzgan.

Seria a II-a

Ce remiza!

5-5 este un rezultat de egalitate întâlnit mai rar pe stadioanele de fotbal. Stiinta Mitoc si Somuzul Preutesti au înregistrat un scor specific mai degraba în polo, dar trebuie remarcata pofta de gol a celor doua formatii. Egalitate a fost si la pauza, iar, spre finalul întâlnirii, oaspetii s-au încapatânat sa cedeze cele trei puncte gruparii din Mitoc si au marcat prin Durniuc, autor al unui hattrick.

Stiinta Mitoc – Somuzul Preutesti  5 – 5  (3 – 3)

Au marcat: M. Crainet (6), D. Tibu (8, 30), M. Mihai (48), G. Crainet (60)/Durniuc (9, 16, 89), L. Aparaschivei (31), Popa (76)

Stiinta: Bordeianu – D. Tibu, Curulet, Lingurar, Pascar, G. Crainet, M. Mihai, Badaluta, M. Crainet, Dima, Prijoc. Au mai intrat: Ostipoc, D. Tibu, Mandache, Rau

Somuzul: V. Aparaschivei – Basan, Simion, Zaharia, L. Aparaschivei, V. Bejinariu, Popa, Durniuc, I. Bejinaru, Dumitru, Chihaia. Au mai intrat: Vrânceanu, C. Bejinaru.

Debut cu dreptul pentru Rapid CFR III

Înfiintata în aceasta vara, echipa gazda a început campionatul cu  dreptul, învingând pe Viitorul Adâncata la scor de neprezentare. Meciul a fost echilibrat pâna la jumatatea actului secund când ceferistii s-au dezlantuit si au punctat de trei ori, asigurându-si primele trei puncte.

Rapid CFR III Suceava – Viitorul Adâncata 3 – 0 (0 – 0)

Au marcat: V. Murariu (67), Huluba (72), Tanasa (77)

Rapid: Tautean – V. Murariu, Istrate, Tanasa, Ionasanu, Huluba, Cotofrei, Grigorean, P. Turineac, Fl. Turineac, Nichitean. Au mai intrat: Hutanu, Bujorean, Sîsîneac, Leonte.

Viitorul: Nichita – Onofrei, I. Giurca, Gavriloaie, Bernard, M. Giurca, Lupascu, Crainiciuc, Girigan, Sfabu, Hedulnachi, Axinte.

Seria a III-a

Surpriza la Capu Câmpului

Unul dintre derbiurile Seriei a III-a s-a disputat în aceasta runda la Capu Câmpului. Dupa ce anul trecut au jucat finala fazei judetene a Cupei României, gazdele au început prost noul sezon, pierzând cu 1-3 partida cu FC Pojorâta. Ciobâca a deschis scorul spre bucuria „interistilor”, dar M. Bosancu a egalat dupa numai 6 minute, tot el fiind cel care avea sa duca echipa oaspete în avantaj. Golul marcat de Raia pe final de repriza avea sa stabileasca scorul final al întâlnirii.

Inter Capu Câmpului – FC Pojorâta 1 – 3 (1 – 3)

Au marcat: Ciobâca (6)/ M. Bosancu (12, 37), St. Raia (44)

Inter: Ulian – Carpiuc, Preluca, Ciobâca, Nutu, Cajvan, A. Rosca, Saulea, Stefancel,  Forminte. Au mai intrat. Toplicean, Obreja.

Pojorâta: Turcu – Supernat, Cîrboanta, Blidar, Sauciuc, Chirilus, Baietu, Raia, Strajeru, Prundean, Bosancu. A mai intrat: Misiuc.