Handbal, Liga Nationala : CS Universitatea nu se dezminte si invinge clar pe Dinamo

Dinamo Baumit Bucuresti – CS Universitatea Suceava 25-30

Chiar daca au realizat deja o performanta unica pentru echipele de club sucevene, calificarea în Cupa Challenge, handbalistii de la CS Universitatea au ramas cu picioarele pe pamânt si continua sa impresioneze si în acest sezon al Ligii Nationale.

În prima runda, elevii lui Petru Ghervan au învins formatia Dinamo chiar la ea acasa, scor 30-25, la capatul unui joc pe care „studentii” l-au controlat cu autoritate. Un debut de sezon care confirma declaratiile tehnicianului sucevean cu privire la seriozitatea cu care jucatorii s-au pregatit în aceasta vara.

Fara sa faca transferuri spectaculoase, CS Universitatea se anunta si în acest an, una dintre pretendentele serioase la un loc de cupa europeana. Dupa succesul înregistrat sâmbata dimineata, la Bucuresti, echipa locala de handbal ocupa locul 5 în clasament, adica, exact pozitia pe care s-a aflat la finalul stagiunii precedente.

Desi nu au beneficiat de aportul „veteranului” Leonard Bibirig, accidentat la glezna dreapta, sucevenii au început în forta partida cu Dinamo si dupa sase minute aveau deja un avantaj de patru goluri. A fost momentul în care gazdele au cerut time-out. Pauza fortata nu a schimbat prea multe pentru ca handbalistii nostri si-au continuat jocul bun, dinamovistii fiind în permanenta condusi la o diferenta de doua-trei goluri. Universitarii au intrat la vestiare cu un avantaj de un gol, 13-12, suficient însa pentru a avea un moral bun pentru actul secund.

Repriza a doua a aratat o echipa dinamovista fara vlaga, care nu a rezistat, mai ales din punct de vedere fizic. Paradelor bune ale lui Pralea, care a aparat si trei aruncari de la 7 metri si contra-atacurilor taioase li s-au adaugat în acest joc si o organizare defensiva foarte buna, Cristi Bursuc si Ioan Tcaciuc excelând la acest capitol. Minutul 59 avea sa aduca si cea mai mare diferenta de scor între cele doua echipe, 29-23 în favoarea universitarilor.

Pentru CS Universitatea au marcat: Tutu (2 goluri), Adomnicai (9), Chirut (4), Dospinescu (2), Mitrea (2), Bursuc (3), Ignat (6) si Gavriloaia (2) iar pentru Dinamo Baumit au înscris: Cojocea (7), Purcarea (5), Dimache (4), Patru (4), Voica (2), Rusia, Bota si Pavlovski (câte 1 gol).

„Nu cred ca victoria noastra pe terenul celor de la Dinamo mai poate fi considerata o surpriza. Astazi am fost mai buni decât ei dar trebuie sa ramânem cu picioarele pe pamânt. Ne asteapta meciul de la Suceava, cu Universitatea Cluj, care se anunta un adversar redutabil”, a declarat antrenorul Petru Ghervan la finalul meciului de la Bucuresti.

În etapa a doua a Ligii Nationale, CS Universitatea va juca pe teren propriu cu nou-promovata U Transilvania Cluj.

6 Stiinta Bacau 1 1 0 0 32-31 2p

7 Minaur Baia Mare 1 0 1 0 26-26 1p

Steaua MFA s-a calificat în Liga Campionilor

Campioana României în sezonul 2007-2008, Steaua MFA Bucuresti, s-a calificat în grupele Ligii Campionilor, învingând si în cel de-al doilea meci pe formatia belgiana KV Sasja cu scorul de 36-31 (16-15) dupa ce, în prima partida câstigase cu scorul de 38-25 (20-12)

Stelistii nu au fortat în aceasta partida, ferindu-se de accidentari nedorite. Antrenorul Cornel Otelea a rulat întreg lotul de jucatori, acest lucru reflectându-se pe tabela de scor. Au existat si momente slabe ale bucurestenilor, Cian si Ilies ratând exasperant de pe semicerc, însa aceste minusuri pot fi trecute pe seama lipsei de concentrare în fata unui adversar clar inferior valoric.

Astfel, Steaua a câstigat dubla mansa cu scorul de 74-56 si s-a calificat în Grupa E a Ligii Campionilor, unde va evolua alaturi de Cehovskie Medvedi, Portland San Antonio si Cimos Koper.