Fotbal, Liga a II-a : Cetatea nu a scapat de “complexul Bucuresti” si a fost invinsa de Progresul

Progresul Bucuresti – Cetatea Suceava 1 – 0 (1 – 0)

Cetatea Suceava nu a scapat de “complexul Bucuresti” si pierdut partida de duminica seara, împotriva Progresului Bucuresti, scor 0-1, în ultimul meci din etapa a IV-a a ligii secunde.

Fotbalistii lui Marian Pana au aratat tupeu doar în primul sfert de ora când i-au dominat pe bucuresteni. În minutul 7, Mihai Gurita putea sa deschida scorul. Scapat singur cu portarul Popescu, golgheterul Cetatii nu a reusit sa-l învinga pe acesta. Patru minute mai târziu, acelasi Gurita a întors mingea la Buhusi, în careul gazdelor, dar sutul juniorului Cetatii a trecut la o palma de poarta Progresului. Buhusi l-a mai încercat cu un sut pe Popescu, în minutul 16, însa goalkeeperul gazdelor a respins destul de greu. Contrar cursului jocului, cei care au deschis scorul au fost bucurestenii. Paulinho a executat bine o lovitura libera si Costescu a reluat cu capul în poarta lui Rohetki. În drumul spre poarta, mingea a fost atinsa si de fundasul Ungureanu.

Din minutul 37, Cetatea a jucat în superioritate numerica, Fonseca fiind eliminate pentru un fault asupra lui Cojenel.

În repriza secunda, gazdele s-au multumit sa conserve rezultatul, iar echipa suceveana nu reusit sa puna în pericol poarta Progresului.

A doua deplasare în Capitala din acest sezon, consemneaza astfel a doua înfrângere a “galben-albastrilor”.

Au evoluat formatiile:

Progresul Bucuresti: Popescu – Dobre, Somcherechi, Oprsal, Sava – M. Gheorghe, Fonseca (Sandu, 83), Bajenaru (Stan, 66), Paulinho – Ene (Martins, 39), Costescu. Antrenor: Marius Sumudica

Cetatea Suceava: Rohetki – Cotolan, Nicolau, Ungureanu, Ionescu (Homneac, 63) – Cojenel, Onciu, Celpan, Buhusi – Colban (Bukvic, 17), Gurita. Antrenor Marian Pana

În celelalte partide din etapa a IV-a s-au înregistrat urmatoarele rezultate: FC Snagov – Dunarea Giurgiu 4–0, Sportul Studentesc – Prefab Modelu 1-1, FC Botosani – CSM Ploiesti 4–2, FCM Bacau – CS Buftea 1–5, Forex Brasov -Dinamo II 1–1, Petrolul Ploiesti – Stiinta Bacau 4–1, Concordia Chiajna – Dunarea Galati 1–2, Delta Tulcea – Ceahlaul 1–0.