Handbal, Liga Nationala : Victorie la scor si locul doi pentru CS Universitatea Suceava

CS Universitatea Suceava – U Transilvania Cluj 37-28 (20-14)

handbal.       Avertizati poate prea mult de forta adversarei, handbalistii suceveni nu au lasat nicio sansa clujenilor si i-au învins fara drept de apel. Dupa doua etape, CS Universitatea Suceava continua sa impresioneze, aflându-se pe locul doi în clasamentul Ligii Nationale de handbal masculin

CS Universitatea Suceava a bifat sâmbata a doua victorie din actualul sezon competitional. Dupa ce au învins în runda inaugurala, în deplasare la Dinamo Baumit (scor 30-25), elevii lui Petru Ghervan au reaparut în fata publicului din sala LPS, dornici sa-si confirme statutul de favoriti în confruntarea cu U Transilvania Cluj, echipa pe care a învins-o cu scorul de 37-28, la capatul unui meci controlat cu autoritate.

Încurajati din tribune de fani,  “studentii” au zburdat înca din debutul meciului si au marcat de doua ori prin Adomnacai si Chirut. Replica ardelenilor a venit prin Radu Lazar care a restabilit imediat egalitatea. La jumatatea primei reprize, handbalistii suceveni s-au distantat la cinci goluri, scor 9-4, un rol foarte important avându-l si nenumaratele parade ale portarului Iulian Andrei, aflat într-o zi de gratie.  În doar trei minute, U Transilvania Cluj a revenit în joc si a egalat la noua. Pentru câteva minute, meciul a fost echilibrat, jucându-se pe contre însa Iulian Andrei a facut din nou diferenta. Finalul primei reprize i-a gasit în avantaj pe suceveni, care au intrat la vestiare conducând cu 20-14.

Dupa zece minute din  partea secunda a întâlnirii, gazdele aveau acelasi avantaj de sase goluri, pe tabela de marcaj, scor 24-18 si antrenorul Liviu Jurca era exasperat de ratarile elevilor sai. În timp ce tehnicianul ardelenilor îsi certa jucatorii, Tutu, Adomnicaai, Chirut si Bursuc faceau spectacol pe teren, parca întrecându-se în executii care mai de care mai spectaculoase. Universitarii sucevenii  l-au pierdut pe Dospinescu în minutul 50, când extrema stânga a primit cartonasul rosu.

Singura dilema a finalului de meci a fost aceea daca sucevenii vor marca sau nu patruzeci de goluri. CS Universitatea s-a oprit la 37, suficient însa, pentru a avea cel mai bun atac din tara.

Au jucat formatiile:

CS Universitatea Suceava: Andrei, Pralea – Gavriloaia (4 goluri), Bibirig (7), Chirut (2), Adomnicai (6), Mitrea (5), Tcaciuc, Ignat (2), Bursuc (5), Dospinescu (2), Tutu (3), Bradatan (1). Antrenor: Petru Ghervan

U Transilvania Cluj: Adam, Szopka – Senocico (5), Petraru, Raul Marian (4), R. Pavel (1), C. Hagiu (3), Halmagy (1), R. Lazar (5), Milosevic (5), Ciornohuz (1), Trivkovic (3), Stef, Busecan.  Antrenor: Liviu Jurca

Surprize la Baia Mare si Bucuresti!

A doua etapa a editiei 2008-2009 a Ligii Nationale a produs si primele surprize. La Baia Mare, HC Minaur a învins pe campioana en-titre, Steaua MFA Bucuresti, la capatul unui meci extrem de echilibrat. Tot la capitolul rezultatelor nescontate poate fi trecut si succesul celor de la Dinamo Baumit Bucuresti. Dupa ce au cedat cu CSU Suceava, bucurestenii au învins pe Stiinta Bacau, echipa care în prima runda învinsese pe UCM Resita.

În rest, victoriile Resitei, Constantei, Medgidiei si a celor de la CSM Oradea erau asteptate. (C.M.)

Etapa a II-a

CS Universitatea Suceava – U Transilvania Cluj    37-28 (20-14)

HCM Constanta – HC Odorhei                               33-24 (16-13)

CS H&V Pitesti – CSM Medgidia                             27-29 (12-12)

Minaur Baia Mare – Steaua MFA Bucuresti            24-20 (13-10)

CSM D&C Oradea – Poli Izometal Timisoara         28-25 (15-12)

UCM Resita – Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu       26-22 (16-12)

Dinamo Baumit Bucuresti – Stiinta Bacau              33-32 (12-13)

1        HCM Constanta          2        2        0        0        61-44  4p

2        CSU Suceava            2        2        0        0       67-53 4p

3        Minaur Baia Mare        2        1        1        0        50-46  3p

4        Steaua MFA Buc          2        1        0        1        50-44  2p

5        UCM Resita                 2        1        0        1        57-54  2p

6        Energia Lignitul Pand 2        1        0        1        51-46  2p

7        HC Odorhei                2        1        0        1        55-58  2p

8        Stiinta Bacau              2        1        0        1        64-64  2p

9        Dinamo Baumit           2        1        0        1        58-62  2p

10      CSM Medgidia             2        1        0        1        49-55  2p

11      CSM D&C Oradea       2        1        0        1        48-54  2p

12      Poli Timisoara             2        0        1        1        51-54  1p

13      CS H&V Pitesti            2        0        0        2        47-59  0p

14      Universitatea Cluj      2        0        0        2        53-68  0p