Fotbal, Liga a II-a : Cetatea a ajuns la a patra victorie consecutiva pe teren propriu!

Cetatea Chiar daca a trecut prin mari emotii sâmbata, Cetatea Suceava a ramas invincibila în partidele de pe teren propriu în sezonul 2008-2009. Mai mult, echipa locala de fotbal se poate lauda doar cu victorii în disputele de pe Stadionul „Areni”. Dupa FCM Bacau, FC Snagov si Ceahlaul Piatra Neamt, sâmbata, a venit rândul gruparii FC Prefab Modelu sa se încline în fata lui Celpan&Co. Echipa antrenata de Marian Pana a revenit de la 0-1 si 2-2 si i-a învins pe calaraseni cu scorul de 3-2, obtinând astfel o victorie extrem de importanta în economia clasamentului si a urmatoarelor confruntari.

Partida a început sub semnul echilibrului, ambele echipe încercând sa-si cunoasca îndeaproape adversarul. Fara Marius Onciu la mijlocul terenului, jucatorul acuzând o raceala si neputând fi folosit, Cetatea Suceava a avut probleme în destramarea atacurilor echipei vizitatoare. La o astfel de actiune, în minutul 24, Gheorghe Viorel – un jucator cu acelasi nume ca al portarului de rezerva al Cetatii – a reusit deschiderea scorului.

Din fericire pentru cei 1000 de spectatori prezenti la stadion, care au îndurat si vremea neprielnica, echipa antrenata de Marian Pana a reusit sa revina repede în joc. În minutul 33, Ionel Celpan îl învinge pe Dobre cu un sut de la marginea careului si restabileste egalitatea. Golul a limpezit jocul sucevenilor care au continuat asalturile la poarta formatiei din Modelu. Când toata lumea astepta fluierul de final al primei reprize, sârbul Milorad Bukvic marcheaza primul sau gol pentru Cetatea si astfel, „galben-albastrii” întra în avantaj la vestiare.

Din pacate, repriza secunda începe cât se poate de prost pentru echipa locala. La 7 minute de la reluare, Anghel puncteaza pentru 2-2. Câteva minute, elevii lui Marian Pana au parut resemnati. Tehnicianul a simtit a stat si a facut mutarea câstigatoarea. Tudor Homneac i-a luat locul lui Irinel Ionescu si în minutul 74 l-a surpins pe goalkeeper-ul oaspetilor cu un sut de zile mari, stabilind scorul final al întâlnirii, 3-2.

Finalul de meci a fost tensionat. De la margine s-au aratat 4 minute de prelungire. Pâna la urma s-au jucat vreo 6 minute peste cele 90 regulamentare însa echipa antrenata de fostul atacant al Progresului, Marin Duna, nu a reusit sa i-a niciun punct de pe „Areni”.

Pentru Cetatea urmeaza miercuri, confruntarea din Cupa României, contra rivalilor de la FC Botosani iar sâmbata, în direct pe Sport.ro, „galben-albastrii” vor evolua la Buftea.

Cetatea Suceava – FC Prefab Modelu    3 – 2 (2 – 1)

Au marcat: Celpan (33), Bukvic (44), Homneac (74)/ Gh. Viorel (24), Anghel (52)

Cetatea Suceava: Rohetki – Cotolan, Ungureanu, Streinu, Ionescu (Homneac) – Cojenel, Martin (Negru), Celpan, Duman – Bukvici, Gurita (Bernard). Antrenor: Marian Pana

Prefab Modelu: Dobre – Bold, Ghidarcea, Popa, Toma – Gh. Viorel (Iancu), Bunea, Kuncev (Seroni), Ivasca (Tigoian) – Jianu, Anghel. Antrenor: Marin Duna

Arbitru: Aurelian Bogaciu (Bucuresti)