Prima victorie pentru CS Otopeni : CS Otopeni – Gaz Metan 2 – 0 , Gloria Buzau – Pandurii Tg. Jiu 0 – 1 , CLASAMENT

Pe Stadionul “Astra” din Ploiesti, CS Otopeni a obtinut prima victorie din istoria echipei în Liga I, care aOtopeni coincis cu cel dintâi succes al gazdelor în aceasta etapa. Victoria ilfovenilor a fost adusa de fundasii centrali, Diogo si Scarlatache, într-un interval de numai sapte minute. De cealalta parte, mediesenii au facut unul dintre cele mai slabe meciuri de când au revenit pe prima scena, ramânând fara gol si fara punct în deplasare în actualul sezon.

Cele doua formatii au cautat sa se anuleze reciproc, prima sansa care merita sa fie mentionata având loc abia în minutul 16, când lobul lui Cristi Constantin din mijlocul careului mediesean a cazut pe plasa portii lui Stetca. În continuare, am avut parte de un joc încâlcit, nespectaculos si plictisitor. Ultimele minute ale primei parti sunt ceva mai animate, Chiacu, în doua rânduri, si Dudita fiind aproape de gol, dar fie portarul advers, fie imprecizia pasei decisive, pastreaza tabela întepenita la 0-0.

Repriza secunda a pastrat coordonatele din primele 45 de minute, diferenta fiind golurile. Mai întâi Diogo a reluat din careul de sase metri o minge trimisa cu capul de Scarlatache (61), pentru ca apoi fundasii centrali ai Otopeniului sa faca schimb, Diogo pasând decisiv pentru Scarlatache (68). Replica oaspetilor este moale, un sut al lui Craciun de la 20 de metri, retinut fara emotii de Munteanu. Chihaia are sansa de a face 3-0, dar Stetca respinge în corner. Finalul le gaseste pe gazde aparând primul succes din campionat, iar pe medieseni încercând sa mai salveze din impresia neconcludenta pe care au lasat-o, dar numai Otopeniul îsi atinge scopul.

CS Otopeni: Cr. Munteanu – Musat, P. Diogo, Scarlatache, Dumitrescu – Constantin, V. Negru (Margarit, 46), Pîrvu, Chiacu – Jaime Junior (Caramarin, 80), Yontcha (Chihaia, 63). Antrenor: Marian Bucurescu

Gaz Metan: Stetca – Rafael, Falemi, Lazar (Prodan, 66), Zaharia (Sabou, 78) – Dudita, Hoban, Buzean, Craciun – Curtean (Voicu, 75), Vidakovici. Antrenor: Cristi Pustai

“Sorinaccio” revine cu victorie în Liga 1

Gloria Buzau – Pandurii Tg. Jiu 0 – 1

Pandurii, Echipa din Tg. Jiu a obtinut un succes important la Buzau, în fata unei echipe care a evoluat 70 de minute în inferioritate numerica, dar care nu a renuntat niciun moment la lupta. Nu a fost suficient însa.

Debut cum nu se poate mai prost pentru buzoieni. Alexandru Piturca deschide scorul pentru oaspeti (14), dupa câteva minute Lima fiind eliminat pentru ca l-a lovit pe autorul golului. Între aceste doua evenimente, Tavares putea egala, dar sutul sau nu a prins spatiul portii. Poate surprinzator, gazdele joaca ceva mai bine, cu Litu în prim plan, însa oltenii sunt antrenati din aceasta saptamâna de cel suprenumit “Sorinaccio” si reusesc sa mentina rezultatul. Mai mult decât atât, în ultimul minut al primei parti, au sansa de a-si dubla avantajul, dar apararea Gloriei reuseste sa rezolve faza.

Repriza a doua pastraeza acelasi scenariu. Buzoienii vor, dar nu pot, Pandurii ar putea, dar nu prea vor. Tactica lui Cârtu se simte. Contrele oaspetilor creeaza ceva emotii, însa gazdele nu mai au nimic de pierdut. Vointa nu este suficienta, iar ocaziile mari lipsesc totusi la poarta lui Stanca. Greselile se înmultesc, desfasurarea jocului explicând motivul pentru care cele doua echipe se afla jos în clasament. Publicul cere hent la un sut expediat de Claudiu Ionescu, dar pare mai mult un strigat de disperare decât convingerea ca a existat o infractiune. Cârtu se impune la întoarcerea sa în Liga I, în timp ce trupa din “Crâng” se afunda tot mai mult în clasament.

Gloria: M. Barbu – Russiano, Lima, Tudose, C. Doicaru – Litu (Vigariu, 59), C. Vlaicu, Everson, Fallardo – Tavares (Cl. Ionescu, 36), Dos Santos (Moreira, 86). Antrenor: Alvaro Magalhaes

Pandurii: R. Stanca – Mândrean, A. Rus, Chibulcutean, Cardoso – Ghindeanu, Vancea (Nalati, 79), Fl. Stînga, Orac – Al. Piturca (Simion, 89), Tilinca (Iordache, 60). Antrenor: Sorin Cârtu