Fotbal, Cupa UEFA : Competiția străină de România continuă

Fără echipe românești în competiție, Cupa UEFA își pierde din interes în rândul microbiștilor din țara noastră, însă meciurile din faza grupelor continuă să fie spectaculoase.

VfB Stuttgart – Partizan Belgrad           2 – 0

VfB Stuttgart, cu internaționalul român Ciprian Marica printre titulari, a reușit să câștige partida cu Partizan Belgrad, prin două goluri marcate pe finalul meciului. Colegul de atac al lui Marica, Mario Gomez, a fost eroul gazdelor, cu două goluri la foc-rapid în ultimele 13 minute.

După o primă repriză încleștată, internaționalul german Gomez a spart gheața în minutul 77, cu un șut cu stângul de la marginea careului. A doua sa reușită a venit trei minute mai târziu, când s-a aflat la capătul unei pase perfecte a lui Martin Lanig. Victoria, scor 2-0, a adus primele puncte pentru Stuttgart în grupa C și a păstrat formația germană în cărți pentru calificarea în următoarea rundă.

Standard Liege – FC Sevilla          1 – 0

De altfel, lupta în grupa C este una foarte strânsă, patru echipe având câte trei puncte după primele două etape, în timp ce Partizan Belgrad rămâne lanterna roșie cu 0 puncte. Și Standard Liege a obținut primele puncte joi. Formația condusă de Ladislau Boloni a învins cu 1-0 specialista Cupei UEFA, FC Sevilla, singurul gol al partidei fiind marcat de Mbokani în minutul 38.

AC Milan – Sporting Braga            1 – 0

AC Milan a fost salvată de Ronaldinho în ultimul minut al meciului cu Braga de pe teren propriu, scor 1-0. A fost o victorie muncită de italieni, care a trecut pe primul loc în grupă.

VfL Wolfsburg – SC Heerenveen 5 – 1

În aceeași grupă, fosta adversară a rapidiștilor, Wolfsburg, a făcut instrucție cu Heerenveen, formația olandeză fiind învinsă cu scorul de 5-1. Oaspeții au deschis scorul în minutul 31, prin Vayrynen, pentru ca Edin Dzeko să egaleze după trei minute și Grafite să întoarcă rezultatul în minutul 39. Wolfsburg a dominat repriza secundă și Zvjezdan Misimovic a adăugat un al treilea gol în minutul 53, înainte ca Dzeko să își treacă în cont dubla, în minutul 61. Tabela a fost închisă de Jacek Krzynowek, în minutul 71, iar Wolfsburg a obținut primele puncte în această grupă.

Feyenoord Rotterdam – ȚSKA Moscova            1 – 3

Rușii sunt pe val. ȚSKA Moscova a obținut a doua victorie în tot atâtea partide din grupa H a Cupei UEFA, impunându-se cu 3-1 la Rotterdam, în meciul cu Feyenoord. Oaspeții au început în forță, iar Vasili Berezuțki și-a văzut șutul deviat de Giovanni Van Bronckhorst în poartă, în minutul 14, după ce apărarea lui Feyenoord nu a reușit să îndepărteze o centrare a lui Iuri Jirkov din corner.

Feyenoord a egalat 15 minute mai târziu prin fostul star de la Arsenal și Rangers, Van Bronckhorst, care a înscris primul său gol în acest sezon, după centrarea lui Roy Makaay. Cu cinci minute înainte de pauză, ȚSKA a revenit în avantaj, prin golul brazilianului Vagner Love, ajuns la cota cinci în tot atâtea partide. Tot Love a închis și tabela, cu nouă minute înainte de finală, consfințind cele trei puncte pentru ȚSKA, câștigătoarea Cupei UEFA în 2005.

Lech PoznanNancy        2 – 2

În cealaltă partidă a grupei, Nancy a revenit de două ori pe tabelă pentru a remiza, scor 2-2, la Lech Poznan. Echipa gazdă a început cum nu se putea mai bine, Slawomir Peszko deschizând scorul în minutul 5, însă după alte cinci minute Chris Malonga a egalat pentru francezi. Lech Poznan a înscris pentru 2-1 în minutul 22, când portarul lui Nancy, Gennaro Bracigliano a intrat cu mingea în poartă, după lovitura liberă executată de Stilic. Nancy a forțat egalarea în repriza a doua, iar eforturile francezilor au fost răsplătite cu nouă minute înainte de final. Monsef Zerka a fost marcatorul. Partida a fost arbitrată de românul Cristian Balaj.