Tenis : Andy Murray trece de Gilles Simon și intră în semifinalele de la Shanghai

Andy Murray și-a asigurat locul în semifinalele Mastersului de la Shanghai cu o victorie comfortabilă în fața lui Gilles Simon, scor 6-4, 6-2.

Cel mai bun tenismen britanic din acest sezon, conducea în primul set cu 4-0 și în ciuda unei replici puternice a francezului, își adjudecă primul set fără prea multe emoții. Murray și-a păstrat ritmul, servind în forță și returnând puternic mingile în terenul adversarului.

Cel de-al doilea set a fost ceva mai liniștit pentru scoțian, doar cele câteva erori neforțate ale sale i-au permis lui Simon, din ce în ce mai nervos, să câștige două jocuri.

Novak Djokovic, a fost primul care a intrat în faza semifinalelor, după ce l-a învins în trei seturi pe rusul Nikolay Davydenko. Meciul a fost greu, știam că va trebui să câștig azi, și mă bucur enorm că am reușit acest lucru”, a declarat Murray la finalul partidei.