Fotbal : Cupa Ligii Angliei: “Copiii” de la Arsenal s-au distrat cu Wigan

Atât Arsenal, cât și Manchester United s-au calificat, marți, în sferturile de finală ale Cupei Ligii Angliei. “Tunarii” au reprezentat însă surpriza frumoasă a competiției. Arsene Wenger a trimis în teren un lot cu o medie de vârstă de 19 ani, iar puștii teribili ai lui Arsenal s-au distrat în fața formației Wigan Athletic din Premier League, de care au dispus cu scorul de 3-0. Jay Simpson (19 ani) a înscris de două ori și Carlos Vela (20 ani) a adăugat un al treilea gol pentru o impresionantă formație londoneză, în timp ce “veteranul” Fabianski, în vârstă de 23 de ani, a avut grijă ca Wigan să nu înscrie nici măcar golul de onoare.

Manchester United a trecut de divizionara secundă Queens Park Rangers cu 1-0, gol marcat de Carlos Tevez din penalty în minutul 76, iar Stoke City a dispus de Rotherham United cu 2-0. Câștigătoarea competiției va câștiga dreptul de a participa în sezonul viitor al Ligii Europene UEFA.