FOTBAL : Contra a făcut un meci mare îimpotriva Barcelonei

Seria victoriilor pentru Barcelona a luat sfârșit duminică, după ce a fost ținută în șah, pe teren propriu, de formația lui Cosmin Contra, Getafe. Cu internaționalul român integralist, Getafe a dat o replică solidă “extratereștrilor” și a obținut un 1-1 pe Camp Nou, de unde echipe ca Valladolid, Atletico și Almeria au plecat cu sacul plin de goluri.
Formația lui Pep Guardiola măturase tot în cale și obținuse nouă victorii la rând în campionat, însă Getafe s-a dovedit a fi o formație încăpățânată, deschizând scorul în minutul 19, prin șutul lui Manu de la 25 de metri.

Barca a forțat un gol egalizator și a fost răsplătită în minutul 71, când Seydou Keita, nemarcat, a trimis cu capul centrarea lui Daniel Alves. Contra a făcut un meci mare, descurcându-se excelent, atât ca fundaș dreapta, cât și ca mijlocaș dreapta, în fața redutabililor adversari direcți pe care i-a avut pe parcursul jocului: Hleb, Bojan și Thierry Henry.